| valhala90 a întrebat:

Salutari la toata lumea.As vrea sa stiu ce as putea face la o bobina de inductie daca mi s-a rupt acel filet pe care sa infileteaza fisa? As fi cumparat o alta bobina dar nu stiu daca gasesc pentru rizzato, si daca ar merge chir si cu alt tip de bobina cum as putea sa imi dau seama?
PS:Am incercat sa bag un holsurub acolo unde este acel filet si l-am legat de un fir dar nu porneste scuterul(da scanteie dar o singura data mia pornit si atunci nici nu tragea calumea scuterul). Ce ma sfatuiti sa fac? De asemenea, imi incearca destul de mult bujia si doar de la chiulasa si garnitura nu cred sa fie ca garnitura e din silicon de temperatura si chiuloasa nu are cum sa fie ovalita ca doar imi porneste si se comporta foate bine.Astept sugestiile voastre.Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu mai gaseste piese la rizzato. Poti face cu un holsurub dar fara cap si tratat pentru conductivitate, fiindca are rezistenta foarte mare si de aceea nu da scanteie. Trebuie dintr-un material special dar nu stiu ce sa iti recomand. Cel mai indicat ar fi cuprul dar si tratat fiindca oricat de bun conductor ar fi la grosimea aia nici cuprul nu este chair perfect!

| ilie98 a răspuns:

Comanda bobina de inductie de pe net