| anonim_4396 a întrebat:

Se poate conecta / lega un calorifer electric la o baterie auto?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La mintea ta, da. In mod normal, nu.

| sierra1 a răspuns:

Sigur că da!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce rezistente are in el. S-ar putea sa se incalzeasca si la 12V cu amperaj mare, cine stie. Becurile nu se vor aprinde.
Dar oricum, configuratia nu este ok. Acumulatorii auto nu sunt facuti sa suporte sarcini atat de mari, pe timp indelungat. Se poate sa faca nasol bateria.
Si inca ceva; cablul original al caloriferului are sanse mari sa ia foc. Sectiunea necesara unui consum de 2kW in curent continuu, este exagerat mai mare decat cea folosita in curent alternativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bateria auto e 12v, caloriferul e 220

Răspuns utilizator avertizat