| Mc_Fly_1992 a întrebat:

Sper sa ma lamuriti putin.am un motor de 49cc in 2 timpi cu demaror manual.ei bine din ce am mai citit si eu am dat peste un amestec de benzina fara plumb+10ml benzina rafinata(zippo) + uleiul.Are cineva o idee daca ar ajuta sau ar strica ceva la motor? A si inca ceva nu am datele producatorului cat ulei sa pun? Am ulei husqvarna.

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Mc, nu are ce strica, doar ca ii ridica octanii benzinei, oricum scad in combinatie cu uleiul pentru amestec, ce se poate intampla o ardere mai buna a amestecului si implicit o cestere a prestatiilor motorului. Nimic grav, este recomandata chiar folosirea benzinei cu cifra octanica ridicata la motoarele in doi timpi. Problema este ca nu ai scris de la ce provine acest motor, de la vreo drujba, pentru amestec recomand ulei verde in proportie de 30mililitri /litru de benzina.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ce ai motor de drujba sau moped?

| ombladon a răspuns:

Ulei pui 25ml/L de benzina, si benzina zippo o folosesti doar daca ai o bricheta zippo...

| Mc_Fly_1992 explică:

Dnl Jicarean multumesc de raspuns.motorul proivine de la un pocket bike.