| GeorgeOG19 a întrebat:

Stage 1 se face din tester sau cum? Gen pui testerul pe masina si poti sa umbli la ea?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stage 1 inseamna maximul de performante posibil doar din modificarea setarilor, fara sa te atingi de motor.
Sunt aparaturi de scriere care arata ca un simplu tester, dar cele mai ok sunt interfetele care se conecteaza direct pe placa ECU-ului, si scot softul intreg, il editeaza un priceput, apoi se rescrie.
Dar nu iese bine treaba asta la orice "baiat cu tester", e nevoie de test de drum inainte, verificat masina inainte, etc.
Un "baiat cu tester" iti ia vreo 150 de euro pentru un soft facut prost, iar un soft profesional e undeva pe la 300 euro. Parerea mea este ca diferenta e de la cer la pamant.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se poate face cu orice, dar este greu de optimizat un soft. Specialistii au optimizat deja cat se poate pentru fiecare model si de aceea costa 2-300euro la ei(pentru ca ai garantie si eficienta mare).

Ca idee, poti schimba si tu cu un soft gasit pe internet, dar nimeni nu iti garanteaza cum va merge masina.

| Andrewe a răspuns:

Nu e asa usor