| Corj_Ciprian_1989 a întrebat:

Stie cineva cum pot monta niste leduri de 8w pe masina si conectate la un intrerupator, am conectat la plus si minus la bricheta si iese fum din cabluri, am conectat direct la baterie si totse topesc firele(fire groase) din cabluri, am schimbat si masa si nimic.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Led-urile daca le-ai legat direct pe 12V, ai toate sansele sa le fii arse instantaneau, iar daca cablurile au scos fum, inseamna ca au facut scurtcircuit - iar "sigurantele" din bord nu au functionat!

E un avertisment ca, daca se intampla un scurtcircuit la cablaj, atunci masina iti poate arde ca un foc de tabara, ne-avand nici o protectie (siguranta) functionala!

Electricitatea, chiar daca e vorba de "doar" 12V, nu e de joaca!
Daca nu te pricepi, apeleaza la un electrician calificat, cunoscator!

| xerxes1 a răspuns:

Led-urile au tensiuni de alimentare in jur de 2-3 V(difera in functie de culoare)Ca sa le legi la 12 v trebuie sa montezi cate5-6 in serie.

| SoulReaver a răspuns:

Salut, mergi la cineva calificat sa ti le monteze. Se monteaza cu siguranta si evantual releu daca se topesc. Nu te juca iti ia foc masina intr-o noapte si iti pare rau.