| BuburuzanGika a întrebat:

Un alternator de 65 A duce o baterie de 100 A?

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Da, merge. Amperi ora!

Bula
| Bula a răspuns:

Da, fara probleme.
Daca bateria este de 100Ah, atunci curentul de incarcare maxim admis este de 25-30A, pe care o duce lejer alternatorul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da pentru ca incarcarea bateriei nu se face decat cu o anumita parte din capacitatea ei (cred ca 10%). Restul este pentru necesarul consumului masinii. Nu cred ca are un consum prea mare!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bateria se poate incarca si cu 10% din capacitatea ei (10Ah, in cazul de fata).
Alternatorul trebuie sa acopere in principal consumatorii, iar ce ramane, intra in baterie. Deci, daca alternatorul este original, iar consumatorii sunt cei de fabrica + cateva accesorii neinsemnate, nu vei ramane fara curent.
Insa e stiut faptul ca bateriile mici au viata mai lunga.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Un incarcator mai slab poate incarca o baterie mai puternica
dar mai sau mult mai lent
si cu pretul ca se incinge serios (deci o sa aiba o viata mult mai scurta)

asta e tot ce stiu, nu sunt de specialitate

| Trioda a răspuns:

Teoretic ar trebui sa suporte bateria,deoarece oricum alternatorul are limitare la curentul de incarcare,nu debiteaza niciodata un curent prea mare, ar distruge bateria, dureaza o idee mai mult incarcarea, deci fara probleme suporta, faci calculul 100 A:10 ore = 10 Amperi/ora..deci este ok, nimeni nu va solicita bateria peste acest curent, alternatorul tau va debita lejer curentul pentru incarcarea acestei baterii!