| Goldenbulle7 a întrebat:

Urmeaza sa imi vopsesc masina. Cum nu sunt in domeniu, vreau sa ma interesez de anumite aspecte inainte. Vreau sa stiu care ar fi cea mai buna vopsea ( am nevoie sa fie la comanda facuta, un kaky cu un fel de sclipici auriu, am uitat care e cuvantul ). Si totodata, vreau sa stiu daca e mai buna vopseaua fara lac, la care se da lacul dupa sau cea care contine direct lacul. Multumesc

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Din ce zici, se vede ca nu le ai cu vopsitul.
Eu, ca meserias in alte domenii, m-am pus sa vopsesc cand a fost cazul cate ceva pe acasa. Niciodata rezultatul nu a fost cel asteptat. Desi mai lucrez cu vopsele (pictura decorativa pe pereti) si am cunostinte din domeniu. Conteaza si mina care face (vorba aia, teoria ca teoria, dar practica te omoara). De aceea eu zic sa lasi treaba asta pe mina profesionistilor. Ca sa nu iti para rau mai apoi de ce a iesit, si de banii si timpul investit degeaba.

Dar, daca tot vrei sa te apuci, iata pasii:
1) Curatarea vechii vopsele.
2) Slefuirea metalului
3)Chituirea zgirieturilor, micilor deformari
4)Slefuirea chitului
5)Aplicarea grunduluia
6)Slefuire cu smirghel de granulatie mica
7)Aplicare vopsea - 2 straturi
8)"Arderea" vopselei. Se baga la cuptor, la o anumita temperatura, pentru a ii creste semnificativ rezistenta
9)Aplicare lacului - 2 straturi
10) Daca nu ma insel, urmeaza inca o intrare in cuptor.

Daca tu crezi ca poti face toti acesti pasi, eu iti urez succes!

Si, ca sa iti raspund la intrebare, vopselele cele mai bune sunt cele acrilice, pe baza de apa, eu am incercat chiar si pe cauciuc, si in conditii de solicitare mecanica in exterior. Sunt fenomenale.
Iar lacul e ideal sa fie dat dupa vopsea, lacul simplu asigura protectie sporita, daca e un lac bun.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mai buna cea cu lacul separat.
Vopseaua in sine nu e foarte importanta, poti pune Silverpol sau Quickline si vei avea rezultate foarte ok.
Extrem de importante sunt:
1. pregatirea
2. grundurile/fillerul
3. lacul
4. conditiile

Nu iti recomand sa mergi cu "reteta" ta si sa i-o impui vopsitorului. Alege o vopsitorie cu renume si lasa-i pe ei sa aleaga metodele prin care o vor face. Daca le aduci niste materiale cu care nu au mai lucrat, risti sa nu reuseasca sa le aplice corect. Fiecare vopsitor are experientele lui, si niste materiale care se potrivesc perfect cu pistoalele lui, setarile cabinei de vopsit si felul in care pune materialul pe masina.