| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti pana la ce varsta este obligatoriu scaunul auto pentru copil?
Va multumesc si astept cu interes raspunsuri la aceasta intrebare.
Mihaela

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Codul rutier spune ca este obligatorie folosirea unui "dispozitiv special de retinere omologat" pentru transportul copiilor pana la trei ani.
Cine nu cunoaste legislatia ar putea apela macar la logica. Nicaieri in lume nu poate fi obligatoriu scaunul special pana la 12 ani, intrucat un copil de 12 ani dezvoltat normal este foarte apropiat de dimensiunile unui adult si in niciun caz nu va incapea intr-un astfel de scaun. Ce stiu unii "dupa ureche" este faptul ca de la 12 ani copiii pot fi transportati si pe scaunul din dreapta.

regis
| regis a răspuns:

@roby67 - sincer nu sunt la curent cu legislatia germana, dar mi se pare ciudat cu atat mai mult cu cat cele mai mari scaune auto pe care le-am gasit sunt inscriptionate cu max. 36 kg.

| Roby67 a răspuns:

@regis, in Germania, esti obligat prin lege sa pui copilul in scaunul potrivit varstei pana la varsta de 12 ani cu o greutate sub 45 de kilograme. Egal daca sta in fata sau in spate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la vârsta de 3 ani.
Pa, pa.

| Incubus a răspuns:

Si eu tot pana la 12 ani stiam(pentru in fata)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar eram curioasa si am cautat:
Singurele referiri la copii in codul rutier au fost astea:
http://www.codulrutier.ro/......ch_rez.php
Deci nimic despre scaun...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la 4 ani

| Andreiyy a răspuns:

Scaunul pentru copil este obligatoriu pana la 5 ani!

| andreea_2346 a răspuns:

Din cate stiu eu in strainatate este pana la 12 ani...aici in tara cred ca pana la 7-8 ani, cam asawinking

| elenamarchidan1991 a răspuns:

Pana la inaltimea de 1, 35m s-a schimbat legea... nici noi nu stiam dar, cand am achizitionat scaunul auto de aici: https://gezo.ro/categorie/scaune-auto-copii/ am intrebat si doamna din centrala ne-a explicat. sper sa-ti fie de folos, poti cauta sa citesti si intregul cod rutier (mai exact articolul 97) cu privire la transportarea copiilor in scaunele auto.

| Moisa_Marcel_1983 a răspuns:

Este obligatoriu pana la 12