| valentin16hz a întrebat:

Va salut, am si eu o problema la care nimeni nu mi-au dat un raspuns concret.
Eu am reteta medicala pentru atac de panica si depresie cu Xanax si Diazepam, aceste pastile fiind in grupa benzodiazepinelor.
La un control de droguri facut de politie imi iese substanta benzodiazepina in aparat si voi ramane fara permis si cu dosar penal pentru conducere a unui autovehicul sub influenta substantelor psihoactive chiar daca prezint reteta domnului politist ca eu urmez acest tratament?
Nu vreau sa ma considere un drogat sau un om idiot care pune viata in pericol oamenilor, pur si simplu le iau la indicatia medicului si ma prezint la control luna de luna.
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac. Sa nu mai conduc nu pot pentru ca trebuie sa ajung la munca.
Va multumesc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prezinta reteta la Politie si vezi ce spun. Crezi ca se rezolva daca pui intrebari pe aici?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reteta este sa demonstrezi ca le-ai cumparat legal. Uite un proces in care Curtea Constitutionala a Romaniei a spus ca respinge actiunea Curtii de Apel si constata ca legea este Constitutionala. Deci n-ai voie sa conduci sub influenta substantelor interzise de lege chiar daca ai reteta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuze! Am uita sa pun link-ul! http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/214121

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu reteta te poti justifica in fata legii
Citeste prospectele acelor medicamente, ar trebui sa te antentioneze sa nu conduci sau sa folosesti utilaje.Asta spre binele tau si a celor din jur!
Daca conduci masina persoana ar fi bine sa folosesti alte mijloace!

| Zuzu1991 a răspuns:

Xanax nu stiu, dar, am vazut asta pe soriciul meu propriu ca diazepam-ul produce somnolenta DUPA o noapte de somn, deci nu ar trebui sa conduci

| Mopmop a răspuns:

Daca legea si prospectul spun ca nu ai voie sa conduci ar trebui sa te conformezi. Nu da alta interpretare. Referitor la mersul la munca, daca faci accident? Ce te faci atunci? Va fi o circumstanta agravanta a faptei... Sfatul meu ar fi sa gasesti alt mijloc de transport!

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.