| mmry181818 a întrebat:

Vă salut,
Mâine urmează să fac o achiziție dar nu sunt lămurit cu niste lucruri.
Este vorba de o masina.
Cu numere de Germania care nu sunt provizorii. Adica țol din alea.
Eu nu am mai avut masini străine pana acum, tipul mi-a prezentat brief-ul mare+ Brieful mic,
si o foaie alba care zicea el ca e contractul vânzare intre mine si el, dar el nu mi-a prezentat asigurarea.
Mi-a aratat ca are controlul pe 2 ani, pus pe numere o bulina albastra.
Deja 2 ani mi-am dat seama ca e ceva suspect!
Ideea e ca tipul mi-a zis ca asigurarea mi-o fac eu ca la numerele de Germania la vânzare nu se eliberează asigurare.
Masina susține el ca e pe numele lu frac’su!
Intrebarea e, CE ACTE TREBUIE SA PRIMESC LA O MASINA CU NUMERE DE GERMANIA, fie cu țoll, fie normale?
Multumesc.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Brieful mare, brieful mic si placutele de inmatriculare. Iti faci RCA pe numele tau pe 1 an (nu prea merita pe 6 luni sau mai putin), dupa care iti scoti numere rosii pe numele tau.
Apoi te programezi la RAR pentru CIV, dupa care iti poti înmatricula masina.
Nu ai legatura cu asigurarea lui sau a fratelui, dupa cum nici de buline sau de numere de zoll nu ai nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand el nu are voie sa vanda masina nimanui.
Atata vreme cat nu este el propietarul si nu are act legal ca este imputernicit sa reprezinte pe nimeni, nu poate vinde masina, care apropo, poate fii furata.
Cat priveste vanzarea si inregistrarea, ca sa fii sigur ca nu iei teapa, fa acte la un notar public ca stie ala ce sa ceara vanzatorului.