| Ioan489 a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la o scoala de soferi. Nu am masina si sa presupunem ca nu gasesc de la un prieten. Credeti ca experienta dobandita exclusiv la scoala (plus poate ore suplimentare) va fi suficienta? Si daca imi cumpar o masina cu ceva timp dupa terminarea cursurilor practice, ar putea prezenta o problema de reacomodare? Care sunt actele necesare pentru inscrierea la o scoala de soferi si procesul?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Instructorii auto au ajuns ca și profesorii: te învață atât cât să mai ai nevoie de ore suplimentare.
Acum depinde de capacitatea fiecărui cursant: unii dobândesc cunoștințe mai repede alții mai greu. În mod normal orele de curs ar trebui să fie suficiente. Sfatul meu este să nu dai examenul până când nu te urci sigur pe tine la volan. Dacă crezi că ai nevoie de ore suplimentare le faci; dacă nu, după terminarea școlii te înscrii la examen.
Întreabă pe cei care cunoști de un profesor bun. Ia-l astfel prin recomandare.
Orele de școală auto (practică) sunt ca la orice școală: conduci doar 50 minute, dar se calculează 60 minute pentru că și pauza se socotește. (Poți să conduci 2 ore consecutiv; dar aceste două ore înseamnă 100 de minute și nu 120).
Dosarul pentru examen trebuie să conțină dovada că ai participat la cursurile auto 30 de zile și că ai luat testul școlii de șoferi.
Scoala o poți face pe două tipuri de mașini:
1. cutie automata (nu vei avea dreptul să conduci mașini cu cutie manuală);
2. cutie manuală (ai dreptul să conduci și cu cutie automata).

Cumpără de la librărie legislația rutieră, editia cea mai recentă (din 2020). Trebuie să o stăpânești astfel încât oricând să poți răspunde la orice întrebare. Nu o citești în grabă, și nu treci peste o frază dacă nu ai înțeles-o. În această carte vei găsi multe răspunsuri la întrebările tale.
Succes!

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns:

Contacteaza un instructor auto si te va lamuri el. El stie cel mai bine, aici lumea doar isi da cu parerea, plus ca nu iti da un raspuns sigur decat o persoana care a facut scoala de soferi recent, fiindca regulile se tot schimba.