| Raluca_4865 a întrebat:

A folosit cineva Elancyl Concentré Vergetures de la Galénic Paris? Am mai postat intrebarea asta si ieri. dar din greseala am ales categoria "conversatie". Am probleme mari cu vergeturile. Sunt foarte vechi.stiu ca nu exista remediu, dar poate se vor diminua cu crema aceasta. Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

Raluca si eu am aceeasi problema ca si tine. In primul rand secretul estomparii vergeturilor este tonifierea si hidratarea pielii. Deci acesta ar fi primul pas. Cat despre cremele din comert, nu ti le recomand, am folosit o gramada si eu si au fost doar bani aruncati pe fereastra. Iti pot recomanda o crema naturista facuta in casa care chiar merita incercata.

Crema naturista pentru reducerea vergeturilor:

* 100 de frunze proaspete de papadie
* 1/2 litru de apa
* 1/2 sticla sirop de aloe vera
* 7 picaturi de ulei de macese
* fulgi de ovaz (suficient, astfel incat amestecul sa devina cremos)

Se fierb frunzele de papadie intr-un litru de apa, timp de 10 minute si se lasa deoparte la racit.

Intr-un recipient inalt, se toarna apa in care au fiert frunzele de papadie si se adauga siropul de aloe vera, uleiul de macese si fulgii de ovaz. Se amesteca cu ajutorul unui blender.

Se aplica crema pe vergeturi si se lasa sa actioneze pentru cel putin o ora. Se spala cu apa calduta.

Acest tratament se face de cel putin 5 ori pe saptamana. Pentru cele mai bune rezultate, dupa spalare, se face un masaj cu ulei din germeni de grau sau unt de cacao.

Iti pot spune ca uleiul de macese este renumit pentru efectele sale asupra pielii, deoarece stimuleaza refacerea epidermei, promoveaza regenerarea celulelor din epiderma si a capacitatii sale de productie de colagen si elastina.
Un mare chirurg plastician la care am fost pentru aceasta problema (Dr. Ioan Lascar) mi-a spus ca nici o crema de pe piata nu reface structura pielii si ca cel mai bine este sa am pielea foarte tonifiata.
Speram sa mai avanseze tehnologia. Numai bine.

| Dienuka a răspuns:

Pai nu dispar peste noapte. Trebuie folosit cateva luni. Iti spun sa nu iei din comert pentru ca nu vei face fata sa te dai aproape zilnic, din cauza pretului ridicat si mai ales pentru ca dupa parerea mea sunt minuscule ca si gramaj. Nu uita sa tonifici pielea prin exercitii fizice si prin dusuri scotiene (alternanta cald-rece). Foarte bun este si gomajul cu cafea (pe care il faci la dus, aplicand impreuna cu gelul de dus, cafea macinata, masand usor - elimina pielea moarta si catifeleaza pielea. Este super si ca miros!) inainte de a aplica crema. Numai bine si nu uita: sunt si fotomodele care au vergeturi, dar sunt ascunse cu ajutorul machiajului profesional.

| Raluca_4865 explică:

Merci foarte mult! O sa incerc cat mai repede. Dupa cat timp a dat rezultate? Eu am mai folosit anumite creme, dar degeaba. Am vergeturile f vechi. Acum am 17 ani. Cred ca le am de cand eram in clasele primare. Nici macar nu stiam ce sunt la timpul respectiv.