| chucky_8545 a întrebat:

Am 1, 64 si 64 de kg, da stiu ca sunt exagerat de grasa, si tocmai de asta vreau sa slabesc, dar mi-e frica de un lucru. Daca reusesc sa slabesc, nu o sa imi ramana pielea urata? Adica sa atarne...si chestii de genu straight face Am vazut un caz la Frumusete pe muchie de cutit, si mi s-a facut fricastraight face

Răspuns Câştigător
| zepssy a răspuns:

Presupun ca nu vrei sa slabesti in doua saptamani. Ia-o treptat si alege-ti o dieta corespunzatoate corpului tau. Infometarea nu e o dieta. Chiar daca lumea fuge de paine cand vrea sa slabeasca, cerealele sunt esentiale in dieta zilnica. De retinut faptul ca painea neagra/painea cu diferite seminte prin ea ar trebui sa inlocuiasca painea alba. Cerealele intr-o forma neprocesata o sa iti dea energie pe toata durata zilei; iar fibra continuta de acestea o sa te faca sa te simti satula pentru o perioada mai indelungata. Dupa cereale, orez pasta, paine urmeaza legumele si fructele dupa care produsele lactate si carnea.
Daca vrei ca pielea ta sa aiba un aspect sanatos dupa ce slabesti nu iti priva dieta de carbohidrati complecsi. Acestia contin nutrientii necesari functionarii corespunzatoare a organismului si de aici rezulta un corp si o piele sanatoasa.
Sugestia mea este personala este sa incerci sa stai cat mai putin in casa/birou daca ai o viata sedentara doarece asta te face sa "ai o gustarica" fara sa ai nevoie. Creierul ne face uneori sa credem ca poftele sunt create de organism. Fals!
Si bineinteles, foarte foarte important, o ora de fitness/dans/box/sporturi de cel putin 3 ori pe saptamana pentru rezultate vizibile in scurt timp. Important: "trasul de fiare" nu te ajuta sa slabesti ci sa it cresti masa musculara! Pentru a elimina din tesutul adipos (grasimea) ai nevoie de miscari complexe ale corpului ( adica trebuie sa it misti fiecare particica). Nu uita sa te hidratezi corespunzator. Atunci cand nu bei apa nu faci decat sa consumi apa continuta de organism. O sa ti se para ca slabesti foarte repede, dar tot la fel de repede o sa te ingrasi mai apoi.

Sper ca ti-am fost de folos cat de cat! daca ai intrebari nu ezita sa mi le adresezi.
Pentru o piele frumoasa recomand tuturor lotiunea de corp Jergens!

9 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Poti slabi, dar acei barbati/femei sigur au slabit asa... deodata si asa se intampla. De exemplu: eu am slabit intr-o luna 4 kg. si nu s-a intamplat nimic, si am acum exact 1, 59 de kg. si sunt multumita de mine.

| Ana a răspuns:

Daca slabesti brusc exista riscul sa se "lase" pielea + vergeturi destul de urate.Incearca sa slabesti treptat, nu brusc, nu astepta rezultate foarte vizibile intr-o luna ci mai tarziu 4-5 luni, incearca sa ai o alimentatie sanatoasa fara sa te infometezi, 5 mese/zi asa este indicat, putin dar des, pana in ora 18:00, asa o sa vezi ca nu o sa arate chiar asa de rau pielea.

| Alexa_8596 a răspuns:

Pai, daca nu incerci sa slb.acum.si mai incolo dupa 18 ani sau chiar dupa 16 o sa iti ramana pielea asa sad (dupa 18winking

| Gabytzaa98 a răspuns:

Si eu am 1, 60 si 65 kilograme straight face. si sunt destule diete pe net si prin reviste...pe unele le-am incercat, dar nu pot sa tin dieta pentru ca nu am ambitie sad

| MoreTime a răspuns:

laughing Nu o sa iti atarne nicio piele, depinde si modul in care slabesti. Daca nu mai mananci nimic nu stiu cat timp, DA, o sa ti se blegeasca pielea. Orice alt mod e acceptat, o masa dimineata, una dupa amiaza (daca vrei sa excluzi o masa pentru a scadea din calorii) si mult sportbig grin

| Ramona_5995 a răspuns:

Depinde de cat de mult vrei sa slabesti... straight face
Consulta un medic nutritionist, ca sa ti spuna ce sa mananci; si cam cate calorii/zi necesita corpul tau.

| chucky_8545 explică:

Multumesc mult pentru raspunsurihappy

| MalinaH a răspuns:

Nu cred

| eneeda a răspuns:

Mai organismul uman are un extraordinar mod de a-si avea singur de grija...insa trebuie si tu sa ai grija de tine.pentru ca vei slabi sa zicem doar 5 sau 10 kg pe cat mai indelungat timp o vei face pe atat de mult pielea va avea un spect normal. sunt cazuri intr-adevar in care slabind brusc si fara grija (fara apa si sport) pielea sa nu isi mai pastreze elasticitatea. asa ca fi calm...slabeste treptat si nu te panica!
multa bafta!