| Sara2 a întrebat:

Am 1.71 si 66 kg si vreau sa slabesc, m-am ingrasat 14 kg intr-un an de cand am dat de gustul fast food-ului dar nu ma pot abtine, nu pot trai fara fast food, si sunt si nefumatoare, as vrea un sfat de la cei care s-au lasat de fumat cum ati reusit? mie imi e foarte greu sa renunt la fast food, zilnic spun "asta e ultima data" aveam 52 kg si m-am trezit brusc la 66, in timp mi-am dat seama ca kg se pun se pun, m-as mulktumi sa slabesc macar pana la 58-60, ce ma sfatuiti?

6 răspunsuri:
| maftei a răspuns:

An primul rand ca sa te lasi de fumat trebuie sa ai ambitie ca daca nu ai nu rezolvi nimic.Cat despre mancare ar trbuii sa te lasi de fast food daca nu vrei sa ajungi la 100kg si asta tot cu ambitie.Ancearca sa mananci sanatos.Succes

| Zenithf a răspuns:

Singura solutie este un regim alimentar permanent. O dieta de cateva zile/saptamani nu va face decat sa inrautateasca situatia.
Stii vorba aia, pofta vine mancand? Asta se potriveste si aici, cu cat mananci mai mult timp sanatos, cu atat ii mai usor sa te tii de regim.
Trebuie sa si constientizezi pericolele "mancarii" de gen fast food, pe langa faptul ca te ingrasa, au si prea multa sare, ceea ce te fac sa bei mai mult, daca bei sucuri din comert astea nu numai ca nu-ti potolesc setea dar te fac sa manci mai mult, modul in care fast-food si semipreparatele din comert sunt condimentate creeaza dependenta - glutamatul de potasiu care este bagat in toate este responsabil de asta. Substanta asta pe deasupra este si foarte periculoasa, ajunge sa afecteze sistemul nervos, capacitatea de gandire. Impuneti sa nu consumi prostii decat cel mult de doua ori pe luna, de exemplu cand iei salariu, eu asa am facut.
Poti din cand in cand sa vizionezi unele filme, sa te stimuleze sa duci o viata sanatoasa, sa nu ajungi ca "vedetele" din acele filme.
http://www.youtube.com/watch?v=HP4VIKrnXyU
Gandeste-te ca toate astea duc invariabil la acelasi rezultat: obezitate, hipertensiune, diabet, artroza, tromboza venoasa profunda, insuficienta cardiaca, embolie pulmonara, atac cerebral, infarct, moarte, familie indoliata, copii orfani, lista nu-i nici pe departe completa. Printre altele, persoanele obeze au un risc cu 50% mai mare sa faca cancer de colon. Daca refuzi un burger azi ti-ai pus o buna bucata de sanatate pe mai tarziu.
Ce pot sa-ti spun mai mult ca sa te stimulez sa iesi din ciclul asta vicios? Este chiar mai rau decat sa fumezi.
Daca vrei, corespondam prin intermediul acestui site si am sa-ti trimit orice gasesc referitor la subiect. Uite un articol despre substanta pe care procesatorii de alimente ne-o vara sub nas cu atata darnicie:
http://www.ecolife.ro/articole/alimentatie/glutamatul-de-sodiu-e-621.html

| Sara2 explică:

Sunt nefumatoare, de aceea cer un sfat ca am observat la apropiatii mei ca le e foarte greu sa se lase de tigari, la fel si eu de fast food

| andreiuuutza a răspuns:

In primul rand esti ne- sau fumatoare?

| andreiuuutza a răspuns:

Logic,sa renunti la fast-food,dulciuri,sucuri carbogazoase,sa mananci multe fructe proaspete,multe salate si supe de legume, sa bei multa apa,sa alergi seara tarziu sau dimineata devreme cel putin o jumatate de ora,eventual poti sa bei si niste ceaiuri diuretice,o ceasca pe zi e suficient,(iti propun un ceai de la Fares-silueta perfecta,nu are un gust prea rau si e preferabil sa-l bei neindulcit), asta e solutia perfecta, eu am slabit 11 kg in 2 luni,e greu sa renunti la aceste "droguri", dar cand apar rezultatele te simti multumita.
Eu am fost fumatoare si dependenta de Coca -Colalaughing si mi-a fost foarte greu sa renunt la astea.
Daca ti-e greu sa renunti la fast-food, fixeaza-ti 3 mese pe zi,formate din lapte,carne slaba fiarta,la gratar sau la cuptor,supe, legume, si 2 gustari,un fruct sau un pahar de suc proaspat stors de fructe,evita restaurantele,fast-food-urile, iar daca stii ca trebuie sa iesi cu fetele intr-un astfel de loc,sa mergi dupa ce ai mancat deja acasa, astfel iti va fi mai usor sa rezisti tentatiei, dar cel mai bine ar fi ca prietenii tai sa inteleaga ca vrei sa renunti la toate prostiile alea si sa te sustina si insisi ei sa te fereasca de astfel de locuri.Multa bafta!

| Sellena_4766 a răspuns:

Nu te ingrijora, greutatea ta normala era de 61 kg. deci nu e cale lunga, daca nu te poti abtine fa timp de o luna 100 de abdomene pe zi (poti sa faci 50 ziua si 50 seara) si o sa fi ata. succes!