| Gabbytzu a întrebat:

Am cosuri si nu stiu cu ce sa ma mai dau...straight face Am incercat tot felul de solutii dar nu'mi dispar.Va rog ajutati-ma!

13 răspunsuri:
| IoanaTempah a răspuns:

Incearca masca de argilawinking.
Mastile cu argila au actiune purifianta, redau luminozitatea naturala a tenului, il curata de pete si il tonifica. In plus, argila are proprietati astringente, antiseptice si revitalizante.
In functie de tipul tau de ten, alege ingredientele minune pe care sa le combini cu argila.
Acnee
Masca se realizeaza prin combinarea a 2 lingurite de argila cosmetica cu cateva picaturi de apa, pana cand se formeaza o masca omogena ( se amesteca cu o lingurita de lemn sau ceramica ). Se aplica pe fata ( dar ai grija in jurul ochilor ), in special pe zona cosurilor. Se lasa sa actioneze 15 20 minute dupa care este indepartata cu apa calduta. Aceasta masca se face de 2 ori pe saptamana, dar daca acneea este mai grava se incepe cu o cura de o saptamana continu dupa care in urmatoarele 6 se aplica de 2 ori pe saptamana.
Argila absoarbe rapid sebumul, fiind indicata in tratarea tenului gras. In plus ea micsoreaza porii, inlatura cosurile si luciul inestetic al tenului. Pentru tenul gras argila se poate amesteca cu suc de portocale, rosii sau castraveti.

Pori dilatati, puncte negre
Pentru aceste probleme, argila poate fi amestecata cu apa si suc de lamaie/ castravete. O alta varianta ar fi amestecarea a 2 linguri de praf de argila cu o lingurita de ulei de maslina si o lingura de zeama de lamaie.
Succes >big grin

| Dash a răspuns:

Ai incercat cu Clean&Clear?

| Lorenna a răspuns:

Aknesol

| Coriine a răspuns:

Eu am acnee din a5a si sunt a8a...Ce sa mai spun rolling eyes.Am fost la dermatolog,am facut tratamente interne cu ceaiuri,agrila,mi-am facut masti, ma spalam numai cu geluri speciale, da`degeaba...Incepusem sa ma dau mereu cu o crema cu galbenele si propolis,dar deja nu mai imi intra in piele,si o fata dupa TPU mia recomandat o crema cu salvie si soda de la Cosmetic Plant, si m-am dus chiar in seara respectiva sa o cumpar, am dat 7 lei pe ea, si mi-am luat si o lotiune care sa deschida porii tot de la cosmetic plant, si am dat 10lei pe ea,desi nu e neaparat sa o cumperi,siii mi-am mai luat un sapun tot cu soda,de ce? pentru ca soda usuca cosurile!
M-am dat seara si a doua zi de dimineata era uscatehappy,acum nu mai am cosuri delochappy, decat acele urme, care vad ca incep sa se treaca.Incearca,caci nu este scump.Nu iti lua Zyneryt sau alte d`astea care sunt scumpe,ca sunt prostii de nedescris, am incercat si Zyneryt si Skinoren si Isotrexin si Iwostin si Apidermin doamneee cate n`am incercat, dar degeaba...
Te pup:*.

| Monicaツ a răspuns:

Poti incerca zinerit. Am auzit ca e bun happy

| Quiescent a răspuns:

Sfatul meu este să te dai cu Eritroacnol. Este o cremă antiacneică foarte eficentă și costă doar 6, 5 ron.

| doroteea a răspuns:

Incearca cu Clerasil.

Este o solutie foarte buna si o poti lua de la farmacie. Vezi pe sticla cum se intrebuinteaza.happy.

| RaZ4Ing a răspuns:

Incearca Zinerit. Iti disapar cosurile cam in 3 - 4 zile si e cam 40 lei prin farmacii.

| Angie_6196 a răspuns:

Si eu am avut foarte multe cosuri.Insa,mi-am cumparat praf de argila de la farmacie si mi-au disparut. Faza naspa e ca dureaza 3-4 saptamani pana se vindeca.Trebuie sa iti faci masca cu putina apa timp de o saptamana(trebuie facuta in fiecare seara), iar dupa aceea, se mai face masca de 2 ori pe saptamana pana la vindecare.Si nici nu e prea scumpa(1, 5 lei un plic)

| Lightmeup a răspuns:

Poti incerca mibazon (este un medicament veterinar, dar este foarte bun pentru problema ta) sau crema de galbenele(la mine isi face efectul)... xoxo

| Ionut01 a răspuns:

Incepi sa te maturizezi mai tarziu o sa dispara
dar stiu o solutie si nu e gluma
in fiecare seara sa-ti dai cu tarate pe fata
la mine a mers nu mai am asa multi cosii pe fata
si la cei albi poti da cu ceai de musatel (ii usuca si cade)

| AnDy12 a răspuns:

Da-te cu crema! Iti garantez ca o sa mearga! Orice tip de crema! Please fundita?

| Anonymous56 a răspuns:

Incearca produsele de la Clearskin.
Ma roog, eu folosesc si gel-crema si spuma pentru prevenirea cosurilor.
Ti le recomand.
P.S.: Efectul nu e imediat.
Stiu si eu o fata care la inceput avea multe cosuri pe fata.
A folosit tot felul de creme si solutii, dar de la Clearskin.
Nu's prea scumpe.
Nu patesti nimic daca incerci vreun produs