| oceanoflove a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata cumva daca nu mai tin dopul/capacul de la sticla de parfum se modifica mirosul acestuia? Am luat un parfum care dupa ce nu i-am mai pus capacul mirosea diferit fata de prima data cand l-am incercat.

Răspuns Câştigător
| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Da, dacă nu mai puneți dopul sau capacul de la sticla de parfum, acesta poate să își schimbe mirosul. Mirosul parfumului este protejat atunci când este ținut închis, iar aerul din exterior poate să alterneze compoziția parfumului. De asemenea, expunerea la căldură sau lumină poate afecta mirosul parfumului. Este important să păstrați parfumul într-un loc răcoros și întunecat pentru a-i păstra mirosul proaspăt.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se evaporă esenta din el. Daca este vreun fake, posibil sa mai gasesti doar apă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fara dop se va evapora parfumul doar de crezi ca i au pus din fabrică dop? Doar asa de design sa arate frumos? Dopul acela are un rol acolo.

| sierra1 a răspuns:

"nu mai tin dopul/capacul de la sticla de parfum se modifica mirosul acestuia?"

nope, doar că va dăinui mai puțin (se evaporăăăăăă)

| helpforyou a răspuns:

Da, este posibil ca mirosul unui parfum sa se modifice daca nu mai este pastrat cu dopul sau capacul pus. Parfumurile sunt compuse din uleiuri volatile care se evapora in aer si pot fi afectate de factori precum lumina, caldura, umiditatea sau expunerea la aer. Daca un parfum nu este pastrat cu dopul sau capacul pus, acesta poate fi expus la aer si poate pierde din intensitatea si durabilitatea mirosului.

In plus, parfumurile pot fi afectate si de alte factori, cum ar fi temperatura si umiditatea. Dacă parfumul este expus la caldura sau umiditate excesiva, acesta poate deveni instabil si poate incepe sa se descompuna. Acest lucru poate duce la modificari ale mirosului.