| deel a întrebat:

Am o problema de ceva vreme...am parul lung si nu mai pot sa scap de matreata! ba chiar mai nou am matreata si pe frunte si in sprancene dupa ce fac baiesad in vara ma spalam cu clear pentru barbati si am scapat o vreme de matreata dar dupa cateva luni am facut din nou matreata...
am incercat mai multe sampoane si nimic...
va rog ajutati-ma! mama ma zapaceste ca nu ma clatesc bine dar nu conteaza daca ma clatesc 15 min sau 5! mereu e la fel!
ce pot sa fac ca sa scap de matreata si sa-mi pastrez lungimea parului?

mersi anticipat!:X:X

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Gasesti la farmacie diverse produse naturale. Si eu pateam la fel. E important sa te speli des pe cap. Si e important cand te speli sa repeti procesul de fiecare data de 2-3 ori. Cu timpul nu mai ai probleme. Eu m-am spalat cu Head & Shoulders Menthol si nu am avut probleme mari niciodata. E important sa nu schimbi samponul.

| anka a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor. Dupa ce descrii tu ai o dermatita seboreica.Sunt afectate tegumentele scalpului, sprancenelor, fruntii, fetei si ale santurilor nazale. Dermatita seboreica este o afectiune cronica, dar este caracterizata prin lungi perioade de inactivitate. In timpul fazelor active, simptomele pot fi controlate cu tratament.

| hiphopbeatz a răspuns:

Atunci cand folosesti un sampon sa ramai pe el, nu sa te speli o data cu x o data cu y.la fel si la balsam, icarca sa gasesti sampon si balsam de la aceeasi firma.

incearca head & shoulderss, este un smapon foarte bun, eu cel putin il folosesc si nu am probleme.

Dar sincer imi e frica sa nu ai o problema a scalpului si iti recomand sa te duci la medic.

pace si sanatate!

| i.love.me a răspuns:

Prietena mea foloseste un tratament. din cate stiu matreata e un fel de boala adica asa este scalpul tau. nu stiu daca intelegi.intra pe ce se intampla doctore.ro
si acolo o sa gasesti raspuns la problemele tale. daca te tunzi nu o sa rezolvi nimichappy te pup

| AdaIoana18 a răspuns:

Ca sa poti scapa de matreata, iar in acelasi timp sa ai parul la lungimea normala, incearca Nizoral este foarte bun verisoara mea a folosit si a scapat de matreata complet si ea era tot cu problema aceasta. Bafta!

| radu a răspuns:

Pai. incearca s-a ti-l ingrijesti mai multwinking. sau sa mergi la un doctor dermatolog cred...

| VladyCristian a răspuns:

Incearca Shauma... sper ca am scris bine happy

| teonamaria a răspuns:

Cele mai bune remedii sunt cele naturiste si chiar functioneaza:maseazeti intreg parul cu ulei de masline...foarte bine, mai ales la radacini.iti acoperi parul cu un prosop si stay asa cam jumatate de ora. apoi te clatesti si te speli cu sampon de 2 ori pentru ca ramane putin cam uleios daca te speli o data.in final clateste-ti parul cu otet(nu ramane mirosul dupa ce se usuca) sau cu zeama de lamaie.incearca! sa-mi spui daca a mers.la mine a dat roade!happyhappysucces!

| vidiuta a răspuns:

Intra pe id meu de mess si iti dau mai multe detalii. tudorean_romina. te astept da-mi un buzz cand intri

| illusion a răspuns:

Sampon de urzici... da stiu poate ca suna aiurea dar e foarte bunwinking iti spun din proprie experienta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foletene antimatreata. Costa in jur de 40 RON. Il gasesti in farmacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schwarzkopf e cel mai bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca Vichy Dercos; la mine a dat rezultate, il folosesc de 4 ani, dar e cam scump, 40 Ron. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut exact ceea ce ai si tu. daca inca mai ai problema asta intra pe id-ul meu alinutza_4_all si iti spun ce tratament am urmat eu happy

| any007 a răspuns:

Am avut si eu problema asta... dar am incercat sampon cu extract de galbenele de la elmiplant, nu costa mai mult de 10 lei, de la plafar sau orice alt magazin de plante, dar spala-te cu apa fierbinte!