| MissD a întrebat:

As vrea sa'mi spune'ti si mie cateva fonduri de ten care sa acopere bine imperfectiunile insa sa nu aiba un aspect artificial de masca si sa aiba u pret accesibil.

11 răspunsuri:
| MissD explică:

Nu am un te plin de imperfectiuni care sa necesite un tratament. Am cateva puncte negre si ocazional cate un cos. Nu am ceva prea de speriat. Mai astept sugestii de fonduri de ten bune si nu foarte scumpe.

| asya a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci un tratament pentru imperfectiuni, nu sa cumperi un fond de ten pentru ca oricum nu acopera cum trebuie si strica tenul si mai tare!

| pam_pam a răspuns:

Pai nu prea exista asa ceva, poate fond de ten spuma si chestii de genul. Si eu am cicatrici si ocazional, cosuri, si pentru a le acoperi bine, aplic o crema hidratanta cu spf inainte, de la L'oreal, apoi fond de ten L'oreal si daca e cazul, pudra. Pudra face fondul de ten sa reziste pe piele destul de mult, dar pe timp de zi, e bine sa folosesti cat mai putina pudra, pentru ca da senzatia de masca. Nuanta potrivita tie o poti gasi aplicand un pic pe incheietura. Daca, culorile sunt asemenatoare, atunci e ok. Ah, si am uitat, poti sa folosesti si corector, poate putin inainte sa aplici fondul de ten, si daca mai e cazul, si dupa. Apoi aplici pudra, dar ai grja ca stratul de corector sa nu fie prea gros, pentru ca raman pete, deoarece pudra adera mai bine pe corector decat pe fondul de ten. Bafta!

| Mixed a răspuns:

Incearca un fond de ten de la L'oreal...sau Avon ...este un fond de ten special pentru inperfectiuni ...rasfoieste o brosura Avon ...si o s agasesti sigur cv sa-ti placa happy

bafta ...pwpa:X

| marie a răspuns:

Ah...
fii atenta, MissD...prima data iti dai cu o crema speciala pentru imperfectiunile fetei tale(se gasesc la farmacie) pentru cosuri, puncte negre, semne, etc
. lasi in jur de 1 ora, iar apoi iti dai cu fond de ten.fondurile de ten ieftine fac foarte rau tenului. Un fond de ten bun este cel de la L'oreal.
Mult succes atunci!:*

| jo a răspuns:

Efectul de masca nu e dat de calitatea (proasta a) fondului de ten, ci de felul in care este aplicat si de masura in care se potriveste cu tenul tau ca nuanta si tip. Asa ca poti folosi orice fond de ten cata vreme e potrivit si il aplici cu moderatie. Acelasi lucru e valabil si pentru pudra.
Nu stiu ce inseamna pentru tine pret accesibil, dar ti-as recomanda MaxFactor ColorAdapt - l-am avut inainte de actualul, care este Clinique si este mai scump, cam la 20E. Am fost foarte multumita de MaxFactor.

| yoannah a răspuns:

Buna!
Fondul de ten nu conteaza foarte mult... (asta nu inseamna sa te dai cu toate porcariile)
conteaza ca fata sa fie curata si data cu crema pentru ca fondul de ten sa acopere uniform toata fata fara a avea un aspect artificialhappy
Eu folosesc niste produse mai profesionale decat ce gasesti la AVON, ORIFLAME sau toate firmele astea care le gasesti la orice colt de stradabig grin
Bine ca si pretul e putin mai ridicat... dar facand raportul calitate-pret esti mai castigata.
Inainte sa ma dau cu fon de ten imi ingrijesc fata (Gama ARTISTRY):
1. Curat fata cu demachiant
2. Tonific tenul cu lotiune tonica
3. Hidratez cu o crema hidratanta
si apoi aplic fondul de ten (culoarea de asemenea trebuie aleasa cu grija pentru a avea un aspect natural)winking
Byye!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de exemplu la maybelline este un fond de ten cu crema (care hidrateaza) http://www.shopmania.ro/......58725.html

Si la L'oral gasesti fonduri de ten bune :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cel mai bun fond de ten este cel compact. În componenţa sa intră şi pudra de faţă, rol hidratant şi maschează foarte bine şi imperfecţiunile tenului.
Pentru un ten fără imperfecţiuni şi cu aspect natural fără aspect de încărcat, trebuie să începi cu o cremă de faţă cu rol de hidratare, apoi o bază de machiaj cu textură uşoară, fondul de ten aplicat cu un bureţel sau cu vârfurile degetelor, un anticearcăn încheie operaţiunea de înfrumuseţare a tenului. Urmează etapa machiajului ochilor, etc.
Mergi la magazin şi cere un astfel de fond de ten (monstră), o aplici pe faţa nemachiată şi vezi cum se comportă.
Pa, pa.

| sym0nyck a răspuns:

Eu folosesc revlon si vichy. si sunt foarte multumita de ele!
am incercat si de la avon si oriflame... dar parca nu se intindeau la fel de bine pe ten, nu intra bine in piele.
si daca totusi vrei ceva mai bun.mai bine dai odata cu 5.10 lei mai mult si iei unul bun...decat sa arunci mereu banii pe ceva de care sa nu fii multumita.parerea mea(proprie experienta :-| )... sper ca ti-am fost de folos. spor la cumparaturibatting eyelashes

| monycutz a răspuns:

Mai eu folosesc doar fonduri de ten de la L'OREAL...sunt foarte bune in special ACCORD PARFAIT si INFAILLIBLE sunt preferatele mele...nu sunt foarte scumpe daca sti cum sa le procuri... spre exemplu daca nu doresti sa dai in jur de 55 lei cat sunt in magazin poti gasi pe net pe okazii.ro.vazusem o oferta cu 35 ron deci mi se pare acceptabil la cat de bun este. poti incearca si cu unul de la oriflame nu mai tin minte exact cum ii spune pentru toate tipurile de ten avea ambalaj maro parca.si acela este foarte bun acopera perfect, este mat si la un pret acceptabil.iti urez succes la cumparaturi.