| emilia21 a întrebat:

As vrea si eu un sfat! ce as putea folosi pentru a imi creste parul mai repede, de cativa ani, nu mai creste ramane pana la umeri, mentionez ca folosesc un singur sampon si nu m-am vopsit niciodata, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Adorable3 a răspuns:

Este foarte importanta alimentatia, care sa cuprinda produse bogate in proteine, cum ar fi: ficatul de vita, ouale, fasole verde, peste si vitamina A, de exemplu morcovii. Se spune ca un consum marit de castravete ar stimula cresterea parului. Poti, de asemenea sa iei vitamine pentru par: Revalid(este eficient luat cel putin 3 luni), Miss Vitaal. Exista sampoane speciale pentru cresterea parului: "Sampon nutritiv pentru cresterea parului" de la Favisan, "Sampon cu extract de urzica" de la Corona etc.Ca tratamente naturiste poti folosi:

-infuzie de rozmarin, cu care iti clatesti parul;

-masca din ulei de ricin+galbenus de ou, se amesteca foarte bine si se maseaza pielea capului; dupa 1 ora se spala parul;

-poti sa-ti prepari singura un sampon format din 2 galbenusuri+ 2 linguri tinctura de brusture+ 4 linguri apa;

-FOARTE IMPORTANT este masajul zilnic al scalpului, in jur de 5 minute. Poti efectua acest masaj, pentru o eficienta ridicata, cu tinctura de ardei iute (foloseste aceasta tinctura doar de 2 ori pe saptamana)

6 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Incearca sa iti tai putin varfurile. daca nu iti tai varfurile macar odata la 3 luni este posibil sa nu mai creasca si sa se inspice.mult succes!

cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa-l speli cat mai des si trebuie sa folosesti un balsam pentru par.
Lunar trebuie sa tai varfurile daca se despica firul de par.

| LoryM22 a răspuns:

Ce trebuie sa stii daca vrei sa ai par lung si naturalhappy

1. Pentru a avea un par lung frumos trebuie sa iti asumi o responsabilitate.
2. Parul creste cu 15 – 18 cm in fiecare an.
3. Daca ai parul pana la barbie si doresti sa il ai pana la nivelul sutienului, ia o linie si masoara distanta pe care doresti sa o acoperi pentru a vedea cat timp ii va lua parului tau sa atinga lungimea dorita.
4. Este foarte important sa iei in serios decizia de a creste parul lung si sa iei in considerare urmatoarele:

* Nutritie corespunzatoare.
>li> Cel putin 2l de apa pe zi. Minimizarea obiceiurilor nesanatoase pentru par (chimicale, aparate electronice, produse folosite in mod abuziv).
* * Eliminarea obiceiurilor ce pot impiedica cresterea parului: cofeina, zahar, nicotina, alcool, mancare de la fast-food.
* Odihna si relaxare.
* Vitamine, minerale si ierburi. Suplimentele nutritionale ajuta la cresterea naturala a parului atingand un maximum de potential.

Orice decizie vei lua in privinta parului tau, inainte de a o lua pune intrebari si afla cat mai multe detalii legate de procedura pe care o vei urma. Tine minte ca daca suna prea frumos ca sa fie adevarat, atunci chiar asa este. Este parul tau si trebuie sa-l porti in fiecare zi. Merita sacrificii si atentie din partea ta!

| Selena a răspuns:

Mai tunde`l ca sa il ajuti sa creasca mai repede si incearca uleiul de ricin!

| alinosh a răspuns:

Hai sa iti dau un tratament natural... faci o ceasca de ceai de mnta concentrat pe care il amesteci c 2 linguri din samponul pe care il folosesti de obicei...atunci cand te speli pe cap folosesti amestecul asta si spuma rezultata o lasi sa stea pe par in jur de 5 minute. iar la sfarsit de tot te clatesti cu ceai de menta in concentratie normala pe care nu il mai clatesti cu apa... e testat...la mine a functionat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Consumă fructe și legume pentru vitaminizarea organismului.
Folosește măști de păr cu rol de hrănire a rădăcini de păr, le găsești la un hair-style profesionist.
Un păr lung și sănătos.
Pa, pa.