| RaspberryAns a întrebat:

Buna! Acum 3 saptamani am pus ulei de rozmarin in șampon pentru ca am auzit ca ajuta parul sa se regenereze, sa creasca mai repede etc. de atunci n-am putut sa-l spal complet din par (nu am mai folosit acel sampon in care pusesem rozmarin). De atunci parul meu a ramas unsuros si imbacsit la radacina. Am incercat sa ma spal cu apa fierbinte dar nu are efect. Ma gandeam ca poate ar ajuta sa ma spal si cu oțet… am nevoie de ajutor

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uleiul nu se pune in sampon, fiindca nu face nici un sens sau logica, deoarece nu actioneaza asupra scalpului, doar ingrasa tot parul si-l tine slinos.

Uleiul folosit la regenerarea parului se pune caldut NUMAI la radacina firului de par, tinandu-se intre 2 si 6 ore la radacina parului,, dupa care se spala cu apa calda si sampon, in 2-3 randuri de clabuciri si clatiri, pana iese tot uleiul, ca sa-ti lase parul curat si matasos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Multe spălări cu mult șampon.

| dullcat a răspuns:

Buna.Inseamna ca ai pus prea mult ulei.Ai idee de cantitate? Poti cumpara inca o sticla din acelasi sampon si amesteca din nou, ca procentul de sampon sa fie cel mai mare.Mai simplu e sa masezi uleiul la radacina firului de par si sa lasi asa peste noapte sau cu cateva ore inainte sa iti speli parul.

Otetul va ajuta ca parul sa nu mai fie imbacsit, insa nu va curata chiar toata grasimea, depinde de caz. Daca vrei neaparat, poti sa amesteci bicarbonat de sodiu cu sampon si apoi sa aplici pe par, masand usor la radacina.Va actiona ca un scrub, chestie de care scalpul oricum are nevoie din cand in cand, la fel ca pielea corpului, pentru ca se formeaza acel build up de la toate produsele utilizate ingrijrii parului. Dupa aceea, clatesti cu apa in care ai turnat cateva linguri de otet de mere.Va regla ph-ul scalpului si va face parul super moale, usor de descalcit (eu il folosesc in loc de balsam). Daca alegi doar clatirea simpla, parul va fi, cel mai probabil, uscat din cauza bicarbonatului (tot din experienta zic).
Ca fapt divers, e super ok bicarbonatul pentru a indeparta grasimea la bucatarie, il folosesc des.Si pentru cand faci baie e bun, poti turna un plic sau doua in cada.

| relian a răspuns:

Tu și alții ca tine, ar trebuie sa înțelegeți ca animalele îs animale și plantele îs plante.Nu poți aplica ce aplici la plante, sa faci la fel și pentru animale.

Parul nu creste mai repede, mai gros, mai știu eu cum, ca speli tu cu aghiazma, ori cei mai faci cu ulei de peste prăjit.

La plante acolo, da pui la radacina apa, mincare, dar si acolo nu creste pomu fara limita, viata are limite.

Parul tău va creste cum creste el de regula, indiferent ce mai da tu, ori ce mai face. Faptul ca îl speli sa îl menții curat, sanatos, asta e alta poveste, dar de crescut creste doar cum știe el, cum vrea el, cum este programul făcut sa crească.
Cumparati tot felul de produse aiurea, bani irosiți, fac alții milioane ca au cine le cumpara rahaturile.

Acum deja ai experimentat pe propria piele, cap par laughing cred ca te-ai lecuit.Ce sa faci sa cureți? Folosește un șampon normal, șampon degresant, sau șampon pentru par gras, ceva genul asta. Otetu poate scoate mirosi, asta dacă jeguri ala cei acolo are miros, de scos ala nu cred ca poate oțetului sa o facă.Tot ceva produs sa scoata ulei, grăsime, de astea trebuie sa cauți.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cred ca ai auzit gresit pentru ca era vorba de apa de rozmarin nu ulei de rozmarin. Si o sa iasa uleiul ala din par dupa mai multe samponari

| Lora383832 a răspuns:

Exfoliază scalpul cu bicarbonat de sodiu chiar funcționează încearcă și o sa vezi. Bicarbonatul usucă parul și îl curata dar nu uita după sa ii pui mască sau măcar un balsam