| CautandFericirea a întrebat:

Bună!
Ajutați-mă, vă rog. Am o mare problema: ma confrunt cu un complex de inferioritate greu de suportat. Dintotdeauna am fost mai timidă, tăcută, nu mi-am impus punctul de vedere și am avut puțini prieteni. Sursa acestui complex de inferioritate? Relațiile defectuoase din familie, faptul că 17 ani de zile am fost nevoită să suport certurile, bătăile și scandalurile tatălui meu. Am avut enorm de suferit. La 15 ani, am dat-o în bulimie. Acum am depășit-o parțial. Sursa? Cea de mai devreme. Da, din cauza lor eu am devenit bulimică, din cauza faptului că nu găseam alt refugiu decât în frigider, când eu de fapt, trebuia să umplu golul din suflet. Și da, mă consider grasă. 1.60 și 53 de kg. O greutate normală, după spusele medicilor, ale voastre, ale tuturor. Ei bine, eu mă văd ca și cum aș avea 100kg.
Am o stare de proasta dispozitie azi. Colegă-mea, doar pentru faptul ca e de la oras si are mai multe fițe-n cap, face tot timpul pe deșteapta și încearcă să mă ia peste picior. Nu-i permit, dar azi chiar m-a scos din sărite, pe langă faptul că ma durea foarte tare capul. Din cauza ei, am plecat la ultima ora. Nu vroiam sa o mai aud sau sa-i mai văd fițele.
Ajutați-mă, vă rog! Cum să fiu mai îndrăzneață și să îmi fac mai mulți prieteni? Cu complexul de inferioritate ce mă fac?
Multumesc din suflet! Dau si fundita!happy
Daca cineva doreste sa-mi dea add pe mess, id-ul meu e: c.inferiority

5 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Ar trebui sa fii putin mai indrazneata. Incearca sa te imprietenesti cu alte/alti fete/baieti si din alte clase. Nu o mai baga in seama pe colega care te sacaie. Ignor-o si ai sa vezi ca o sa se plictiseasca sa se mai ia de tine. Nu trebuia sa pleci de la ora deoarece i-ai dat satisfactie. Vorbeste cu alti colegi despre orice (teme, hobby-uri, filme, jocuri pe calculator, beauty&fashion etc) si ai sa te imprietenesti mai usor cu ceilalti deoarece este posibil sa aveti pasiuni comune. Cand vezi ca parintii tai se cearta, cel mai bine este sa-i lasi in pace si sa nu te implici. Poti doar discuta cu ei atunci cand sunt calmi si binedispusi. Nu trebuie sa mai fii complexata deoarece arati destul de ok. Spune in gandul tau ca esti o tipa draguta (nu foarte frumoasa) si ai sa vezi ca te vei simti mai bine. Sau du-te la oglinda si uita-te atent la tine si incearca sa descoperi ce iti place la corpul/fata tau/ta. In concluzie, bucura-te de viata si incearca sa ti-o traiesti la maxim (bineinteles sa nu fumezi sau sa te droghezi sau chestii de genul asta; sa nu se inteleaga gresit). Sper ca te-am ajutat!

| ᾄᾗἷҭẓᾄᾄ a răspuns:

Simte-te bine în pielea ta. Ai încredere în tine! Lasă-i pe ceilalţi să vorbească, se cred şmecheri dar de fapt sunt ceea ce nu par a fi. Dacă văd că nu îi asculţi, se vor plictisi şi te vor lăsa în pace.Trebuie să uiţi de problemele de acasă ca şi cum intri într-o nouă lume!(la şcoală sau în altă parte) Sau, ai putea discuta cu anumite persoane care le cunoşti mai bine şi crezi că te-ar putea ajuta cu problemele de familie. Sper că ţi-am fost de folos.

| ayanna_2449 a răspuns:

Ignora tot ce e rau in jurul tau, toata invidia si obsesia de superioritate a unora, care inseamna prostie cu carul de fapt si fii tu insuti. Gaseste in tine raspunsurile de care ai nevoie. Cu putina rabdare si educarea vointei vei reusi sa depasesti toate piedicile acestea in timp. E greu, dar unii dintre noi am trecut prin experiente asemanatoare si iti spun sigur ca poti schimba ceva cu multa rabdare si sa nu uiti de respectul de sine, pentru ca esti la fel de importanta ca si toti ceilalti din jur...si daca cineva nu te respecta respecta-te singura si constientizeaza ce ai bun in tine. Asa te vei descoperi tot mai mult si vei intelege ca de fapt fiecare avem in noi acea forta interioara care repara ce trebuie in sufletul nostru si ne ajuta, ne motiveaza sa mergem mai departe. Cu alte cuvinte fii tu insuti, nu incerca foarte mult sa convingi pe cineva cum esti, multi nu vor intelege si lupta continuu fara sa dezarmezi indiferent de obstacolele (viata asa e facuta din pacate), motiveaza-te mereu ca sa mergi inainte pe drumul tau si ai sa vezi ca ai sa reusesti. Te-am luat pe id-ul meu.

| Eminem4ever a răspuns:

WoW... naspa rau de tot sa ai asa parinti! imi pare foarte rau de tine...
Dar ca sa poti fii indrazneata trebuie sa dai tot ce e mai bun din tine, adica ma refer la faptul ca ar trebui sa te implici mai mult in nazbatii la scoala, dar nu chestii gen fumat si din astea, nu stiu sa pleci cu ceva colegi impreuna de la o ora. la cafenea, tear considera mai plina de viata si apoi ati putea deveni buni prieteni!
asta a fost doar un exemplu, dar. din pacate in lumea de azi dor cu din astea mai impresionezi pe cineva sau asa faci rost de prieteni... BAFTA!

| Cristea_Raluca_1989 a răspuns:

Ști eu spun sa îți faci o schimbare radicala de look adică haine mai pe gustul tau dar și fashion. Nu știu adică și eu sunt așa, dar acum m-am schimbat radical(câteodată incerc