| ursuletul46 a întrebat:

Am 14 ani si de curand am fost la cabinetul stomatologic si am intrebat ce e de facut cu o masea ...care cand era de lapte a fost scoasa de alt medic stomatolog fiindca a zis ca era prea mare caria si ea nici nu se clintea. Apoi au cazut cele din jurul ei si cea scoasa fortat a crescut mult mai tarziu si a crescut foarte stramb fiindca nu a mai avut spatiu...e mult mai in interiorul mandibulei iar stomatologul a spus ca trebuie sa fac o radiografie...si ar trebuii ori sa mi pun aparat dentar ori sa o scoata...de scos nu prea ma incanta fiindca am fost traumatizata...de modul in care mi a scos o pe cea de lapte si cat de mult m a durut..chiar daca eram micuta.La acest cabinet nu exista ortodent ..Intrebarile sunt:cam cat costa un aparat dentar? Daca stiti un ortodent bun in Bucuresti? Se poate pune aparat dentar doar pe partea de jos sau trebuie neaparat si sus..fiindca am auzit ca apoi dintii de jos vor fii trasi si mai in spate din cauza aparatului? Dintii mei nu sunt foarte strambi dar nici ca in reclame... daca nu ar fi maseaua asta nu mi as pune aparat...
Ofer funda celui mai bun raspuns!

3 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

In primul rand felicitari pentru ca te straduiesti sa scrii corect. Maselele nu se schimba! NU exista masele de lapte. Nu consider asta raspunsul la intrebarea Ta, dar e bine de stiut.

| J0B0MAT a răspuns:

Caută pe net clinici care au şi ortodonţie.Preţurile sunt în jur de 3000 de lei din ce am văzut.Se poate pune pe o singură arcadă, dar depinde cum consideră ortodontul că e mai bine.Trebuie să mergi la consultaţie şi apoi vei vedea exact.

| Justme111 a răspuns:

Nu prea exista niciodată carii prea mari pentru a putea fi reparate, mai ales daca nu se clintea..insa era de lapte si e normal sa fie scoasă. Se poate pune doar pe o arcada (jos/sus) fara probleme. Costa destul de mult dar depinde la cine îți pui. Unii sunt mai scumpi, altii mai ieftini. Doar o arcada, te-ar putea costă si 500 de euro insa, depinde de gravitatea problemei dinților. Sper că ți-am putut fi de ajutor:**