| anonim_4396 a întrebat:

am facut analize si mi s-a spus ca sunt deshidratata gradul...nu stiu care! am incercat sa consum mai multe lichide dar corpul pur si simplu nu imi cere apa! nu imi e sete si cand incerc sa beau ma simp plina si chiar imi taie pofta de mancare! cum as putea sa rezolv aceasta problema?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am avut "probleme" cu apa...nu puteam sa baeu mai mult de 1 pahar/zi.
Insa, de cand am inceput sa fac mult sport, am ajuns la 6-7 pahare pe zi.
Trebuie sa o iei treptat. Bei dupa masa 1 pahar. Pe urma, mai tarziu cand iti amintesti, mai bei unul si tot asa.
Daca vrei, poti adauga putina zeama de lamaie si miere, ca sa aiba gust bunhappy.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti plac castravetii? Contin foarte multa apahappy. Incearca sa bei ceva ce iti place.Lapte,nesquick,sau poti bea apa rece, mie imi place mai mult si ma racoreste plus ca 10 pahare de apa rece pe zi te scutesc de 300 de calorii.happy

| patriiiii89 a răspuns:

Doctorul e cel mai bun raspunswinking.

| LilacGoddess a răspuns:

Încearcă să mănânci şi mâncăruri ce conţin lichide: ciorbe, legume şi fructe precum castraveţi, roşii, pepene verde... pe lângă acestea (care conţin şi ele săruri) consumă sare iodată într-o cantitate puţin mai mare decât o făceai până acum deoarece intensifică procesul de reţinere a apei în corp.

| gabu16 a răspuns:

Buna,pai fai ce ti-a recomandat si doctorul:INCEARCA SA BEI MAI MULTE LUCHIDE(scuze caps nu m-am putut abtine)laughing
Nu trebuie sa iti fie sete pentru a bea apa, trebuie sa bei apa chiar daca nu iti este sete.
Si uite, daca te ajuta, eu "beu" foarte multa apa cand sunt stresat si cand ma joc ceva si iau bataie la acel joc:fotbal, jocuri pe pc..etc:d

| ElenaMhi a răspuns:

Da pentru ca corpul tau iti cere apa daca nu bei atunci iti dispare senzatia de sete dar nu este asa, corpul vrea in continuare apa si noi cum ne lasa dusi de aparente nu mai bem apa. din acel moment corpul intra intr'o stare mai grava de deshidratare. Deci sfatul meu e sa te fortezi sa bei apa, sa faci cat mai multe dusuri sa stai in medii umede.