| msonegirl a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru fetelor, si de ce nu si al baietilor. Am fata rotunda, un ten foarte deschis, sunt tunsa in scari cu breton pe mijloc si am ochii caprui. Si acum intrebarea... de fapt intrebarile:
1. Ce machiaj mi s-ar potrivi?
2. Cum as putea sa-mi prind parul (nu coafat)?

5 răspunsuri:
| ForbiddenLove a răspuns:

Machiaj:
Cum alegi fondul de ten (daca folosesti) in functie de nuanta pielii:
-daca ai tenul foarte deschis, spre roz, si parul negru, alege un fond de ten bej.
-daca tenul tau are o paloare galbuie testeaza nuantele rozalii.
-pentru ten deschis si par blond, alege o nuanta de caisa, piersicuta sau bej nisipiu.
dupa ce ai ales testeaza-l aplicand pe linia maxilarului-daca fondul de ten se confunda cu nuanta pielii tale, atunci el este potrivit.
Cum alegi fondul de ten in functie de tipul de ten:
-pentru ten mixt si gras, este ideala o textura mai pudrata, matifianta.Trebuie sa aiba o formula oil-free sau pe baza de apa, pentru a nu permite blocarea porilor si nici secretia in exces.Incearca fondul de ten So Matte Perfect Stay de la Miss Sporty, 11, 91 lei
-pentru tenul normal, ai nevoie de o formula echilibrata.Alegerea depinde de aspectul final pe care vrei sa-l obtii:mat si stralucitor.In principiu, in cazul tau, textura nu trebuie sa aiba putere mare de acoperire.incearca fondul de ten Teint Fluide Effet Seconde Peau de la Yves Rocher, 65 lei.
-pentru ten uscat, iti trebuie un fond de ten hidratant.Alege formule fluide sau crema, imbogatite cu vitamine, cu rol in refacerea pielii si protejarea ei de agentii externi, ca frigul si UV.Alege fondul de ten Moisture Foundation de la The body shop, 63 lei.
-pentru ten acneic, alege un fond de ten noncomedogen(nu astupa porii). Acneea nu e agravata de folosirea zilnica sau periodica a fondului de ten, insa neingrijirea corecta o poate influenta.Incearca fondul de ten anti-blemish solutions liquid makeup de la clinique, 123 lei.
Tipuri de machiaj in functie de forma ochilor:
-pentru ochi mari sau rotunzi, machiajul trebuie sa includa tonuri inchise sau medii care sa fie aplicate pe pleoape si pe pliul pleoapei.Linia genelor o evidentiezi cu eyeliner, aplicat numai pe pleoapa mobila.
-pentru ochi migdalati, machiajul este cel mai variat, deoarece au o forma pentru care esti invidiata.Traseaza un contur complet si foloseste pentru pleoape farduri deschise.Incearca un tus de pleoape pentru contur perfect.
-pentru ochi usori oblici, scoate in evidenta pliul pleoapei aplicand un fard mai inchis-va da profunzime privirii tale.
-pentru ochi mici, machiajul are nevoie de cateva trucuri care sa dea senzatia optica de marire. Aplica pe pleoapa si arcada farduri deschise, luminoase si o nuanta mai inchisa, un maro, pe pliul pleoapei.pe pleoapa mobila foloseste eyelinerul, dar linia desenata trebuie sa fie fina, aproape invizibila.
Machiajul ochilor in culori complementare:
Ochi caprui:
Pt accentuarea galbenului irisului caprui, ceea ce da plus de luminozitate privirii, iti recomandam sa mergi pe nuante de violet si verde, atat pentru pleoapa mobila, cat si pentru cea inferioara.Genele iti vor fi puse in valuare prin folosirea mascarei black sau maro.
Daca imi spuneai forma buzelor iti spuneam si despre acestea...

| mhmaddie a răspuns:

Cu parul nu prea le am, insa in legatura cu machiajul te pot ajuta putin. Daca ai tenul foarte deschis nu e recomandat sa folosesti culori inchise, deoarece constrastul ar fi mult prea puternic. Asa ca cel mai bine ar fi sa te axezi pe culori pastelate, naturale, la machiajul ochilor. Pentru obraji blush-ul piersicuta este cel mai potrivit, pe care il vei aplica pe pometi. Cel roz va arata bine de asemenea, daca aplici cat mai putin. Pentru buze gluss-urile in nuante de roz-piersicuta, lucioase sunt cele mai potrivite pentru pielea deschisa la culoare.

| mhmaddie a răspuns:

Cu parul nu prea le am, insa in legatura cu machiajul te pot ajuta putin. Daca ai tenul foarte deschis nu e recomandat sa folosesti culori inchise, deoarece constrastul ar fi mult prea puternic. Asa ca cel mai bine ar fi sa te axezi pe culori pastelate, naturale, la machiajul ochilor. Pentru obraji blush-ul roz, piersicuta este cel mai potrivit, pe care il vei aplica pe pometi. Pentru buze - gloss-ul! Acesta trebuie sa fie de nuanta blush-ului!

| maria_1112 a răspuns:

Pai ar trebui culori mai deschise de machiaj cum ar fi albastru desc his sau roz alb si coafat nu o sa iti placa raspunsul eu zic 2 codite da nu sus in jos

| aNarKyt a răspuns:

Salut msonegirl... si eu am avut acees problema cu tenul de aceea am apelat la make-up.ok la inceut nu imi iesea bine si se vedea foarte urat pe ten. Dupa vreo 4 ani de machiaj zilmic am invat cum se relizeza un mache up complex
un makeup corect intodeauna se incepe pe un ten curat
1. tenul trebuie spalat cu un clinner gel de curatare a tenului
2 curatarea tenului cu solutie tonica
3 alegerea unei baze de machai pe nonata ta eu folosesc baza de machaij de la chanel. (100 ron )
2 aplicarea fondului de ten, eu folosesc din gama estee lauder( 200 ron )
3 baton corector de la chanel 150ron pe suprafata torita( cicatrici)
4 anticercan – eu foloesec din gama La Praire 150 Ron
5 luminator de la Estee Lauder 150 ron ( aplicat pe pleoapa) ( creeaza afectul de stalucire a ochilor
6 pudra de Estee Lauder oill-free( sau oill control) ( lasa tenul mat si nu staluceste )
Pt a avea un efect machim machiajul tinein jur de 10 ore dupa care el atr trebui refact
ati recomand
dupa demachere sa hidratezi tenul cu o crema de oill free pentru a nu spori gradul de grasime al pieli. si pentru a hidrata inaces tip
pentrua scapa de eventual puncte acneice ati recoamnd sa foloseti un ser din gama la praire -blemish control.