| isabella a întrebat:

am si eu o intrebare...este adevarat ca fondul de ten iti face riduri si imbatraneste tenul? straight face

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ai grijă de tenul tău fondul de ten este un scut de apărare împotriva prafului din atmosferă, antirid, protecție solară.
Cel mai important este să te demachezi în fiecare seară.
Pa, pa.

| Malvina24 a răspuns:

Exista un mit conform caruia semnele batranetii se fac simtite pe fata mai devreme la persoanele care folosesc in mod frecvent fondul de ten.

Este fals! Fondul de ten nu imbatraneste!

Fondul de ten nu imbatraneste

Ridurile apar mai devreme doar in cazul in care femeile care utilizeaza zilnic fondul de ten nu isi aplica si o crema hidratanta inainte. Cel mai important este ca fondul de ten sa fie de calitate. Calitatea fondului de ten este data in primul rand, de puterea sa de acoperire. Cu cat reuseste sa mascheze mai bine imperfectiunile tenului, cu atat are un succes mai mare. Acest fond de ten nu va imbatrani tenul!

In al doilea rand, un fond de ten bun trebuie sa lase totusi pielea sa respire.

Daca una dintre aceste doua proprietati nu este satisfacuta, apar problemele si indirect, apare si posibilitatea ca fondul de ten sa imbatraneasca tenul.

Avantajele fondului de ten
Fondul de ten asigura o buna protectie impotriva variatiilor de temperatura, venind in ajutorul persoanelor cu rozacee, cu vinisoare pe fata, cu obrajii vesnic rosii. Se creaza astfel o bariera intre fata si mediul exterior, care ajuta ca aceste afectiuni ale pielii sa nu progreseze.

De asemenea, fondul de ten previne iarna deshidratarea cutanata. Pe de alta parte, persoanele care folosesc fondul de ten isi formeaza reflexul de a-si curata tenul seara, un obicei foarte sanatos.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. Folosirea zilnica a fondului de ten si la varste nepotrivite (adica pana in 35-40 de ani) duce la o imbatranire a tenului. Acesta isi pierde culoarea si stralucirea, devine prafos, palid, uscat, face usor riduri, pare lipsit de viata si elasticitate.

| Alexandra. a răspuns:

Fondul de ten are efectele lui, chiar daca acum nu se vede, peste cativa ani tenul va arata ceva mai rau.winking

| danutza_2917 a răspuns:

Da, orice produs de machiaj daca nu e de calitate si nu il folosesti corespunzator poate avea efecte nocive asupra tenului nostru.
Fondul de ten pe langa efectul estetic protejeaza tenul de factorii de mediu. Iti recomand produse de calitate cu ingrediente naturale atat pentru machiaj cit si pentru intretinerea tenului.
http://aloeveraforever.ro/produse/sonya-skin-care
http://aloeveraforever.ro/articole/sonya-aloe-mineral-makeup

| pitikaaaa a răspuns:

Din pacate da
am o prietena care foloseste fond-de-ten mereu
practic a devenit dependenta de el
si ...am fost la ea intr-o dimineata si nu avea fond-de-tenwinking si avea o fata de zici ca avea 25 ani nu 13.winking
acum depind cand de mult folosesti fondul de ten
si eu mai folosesc dar nu des ci foarte rar.winking si nu orice porcarie

DECI in concluziebig grina fondul de ten iti face riduri si iti imbatraneste tenul (asta daca fondul de ten e unul prost si daca te dai foasrte des...winking

sper ca te-am ajutat si ca ai inteles ce vreau sa zic

| paramore a răspuns:

Da, asa stiu si eu...mai ales dk il folosesti de la o varsta frageda

| Rose_2860 a răspuns:

Da, daca il folosesti excesivwinking

| scarly86 a răspuns:

Un fond de ten potrivit tenului, cu factor de protectie solara si de la o firma buna ii face bine tenului, protejandu l de radiatii, praf, frig etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu imbatraneste tenul. Crezi ca daca s-ar intampla asta, specialistii in cosmetica si ingrijirea tenului ar mai fi creat asa ceva? Si ma refer la firme de top, care investesc in imaginea firmei lor pe termen lung.
Stii ce cred eu, cred ca ne informam dezinformandu-ne de la orice persoana dispusa sa-si de o parere care nu costa!
Fondul de ten are rolul de a proteja tenul impotriva: razelor solare ( care imbatranesc si pateaza tenul), prafului, noxelor din aer, fumatul pasiv sau activ. El este practic ca o haina de protectie, sigur daca sta pe ten si in timpul noptii, asta nu e bine, chiar dauneaza deoarece nu-l lasa sa respire.
Deci un ten sanatos se mentine daca zilnic il demachiezi, il tonifici si il hidratezi, dupa care aplici un fond de ten sau o crema cu factor de protectie SPF 15, la alegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia-o si tu logic daca te "varuesti" zilnic iti dai seama ca tenul dau va sta ca al inchisoara. de aceea e mai bine sa nu-l folosesti.

... Nu stiu exact de aceea nu pot sa-ti dau un raspuns concret, dar e normal ca fondul de ten sa aiba efecte daunatoare asa ca nu-l folosi in exces!