| isabella a întrebat:

Buna as vrea si eu sa stiu din ce cauza apar vergeturile albe sad?

5 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Principalul factor in formarea vergeturilor este indubitabil orice schimbare brusca a volumului corporal, indiferent daca este sau nu aparuta la pubertate, datorita unui regim alimentar drastic sau in timpul sarcinii. Exista de asemea, circumstante mai putin frecvente ce conduc la aparitia acestui fenomen : o disfunctie a glandei corticosuprarenale ce produce hormonii de stres, tratamentul prelungit cu creme ce contin corticosteroizi( folositi frecvent la tratarea bolilor cum ar fi eczema, psoriazis) sau factori genetici.

| freehugs a răspuns:

Apar dupa ce ai slabit brusc si mult tongue
pe coapse sunt cel mai vizibile, dar si pe sani
insa nu am auzit de vreun tratament eficient sa le combatastraight face

| mary_5801 a răspuns:

Am si eu vergeturi, si nu dispar prea usor. ele apar din cauza kilogramelor in plus.de ex daca te ingrasi cateva kg, se intinde pielea, apoi slabesti si se lasa, e ca si cum ar crapa pielea.eu folosesc scrub si manusa la fiecare spalare. fac masaj de ceva vreme si vad ca mai estompeaza dar nu te astepta sa dispara pentru totdeauna.imi pare rau sa-ti dau o veste proasta dar, o sa ramanem cu ele.

| Alexstrasza a răspuns:

Vergeturile albe...De obicei apar atunci cand slabesti si te ingrasi repede, adica pielea se intinde cand te ingrasi, iar apoi cand slabesti raman vergeturile.
Acesta ar fi un raspuns partial, nu sunt total sigura de asta happy

| Julienne a răspuns:

Ingrasare / slabire brusca.
daca ajung sa fie albe, nu mai ai ce face, trebuie sa te resemnezi.
Stai linistita ca multe au, si eu am :*