| BiancaI a întrebat:

Azi ma duc sa imi fac piercing in ureche, mai exact piercing helix cu pistolul. Cei care aveti, puteti sa imi spuneti va rog cat de tare doare?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine nu te duce sa faci piercing, din cîte vad in poză esti un copil, părintii tai trebuie sa î si dea acordul pentru ca tu esti minoră, de ce ai tu nevoie de piercing? Ce varsta ai?

| BlackRaven45 a răspuns:

Nici prin cap sa nu iti treaca sa iti faci piercing in cartilaj cu pistolul! In lobul urechii, merge. Altundeva, sub nicio forma!

Pistolul este greu de igienizat. Sansele sa te trezesti pe urma cu o infectie de toata frumusetea sunt mai ridicate. In plus, pistolul nu face o gaura calumea. Practic forteaza piercing-ul in cartilajul urechii si il vei nenoroci. Daca iti face o persoana manual, cu un ac gol pe interior, e mult mai ''sanatos''. Acul ala gol la interior indeparteaza portiunea respectiva din ureche si piercing-ul are loc sa se desfasoare, ca sa zic asa;)) Daca iti faci cu pistolul, iti vei distruge cartilajul, se va vindeca foarte greu si sunt foarte mari sanse sa iti respinga corpul piercing-ul. Vei trece prin dureri si tratament degeaba practic daca o sa ti-l respinga. Si de obicei ai multe batai de cap si dupa. Infectie, puroi, durere locala, etc.

Stiu ca poate e mai ieftin cu pistolul, dar nu merita, crede-ma. De obicei, persoanele care fac piercing-uri cu ppistolul nu au multe cunostinte in domeniul asta. Daca iti face piercing-ul si fara manusi, vai si-amar. In plus, cu pistolul e mult mai usor sa iti iasa percing-ul inclinat sau in alta pozitie fata de cum il voiai initial. S-ar putea sa fie si piercing-ul de calitate mai inferioara si sa nu favorizeze deloc vindecarea.

Poti linistita sa cauti pe internet si cam tot aceleasi chestii le vei citi. Uite un YouTuber care are multa experienta in domeniul asta (dupa cum se poate vedea daca te uiti la urechile lui :)) ) si in video-ul asta spune cam aceleasi chestii pe care ti le-am mentionat si eu mai sus, cu una in plus sau minus:

https://www.youtube.com/watch?v=anaZkk2VfZc

Trecem peste infatisarea lui, ca stiu ca multi vor sari sa comenteze, si ne luam 7 minute din viata sa ascultam ce spune. :))

Sper ca ti-am putut fi de folos. Daca inca doresti sa iti faci cu pistolul de piercing, este treaba ta. Nu poti spune ca nu ai fost avertizata totusi. Numai bine! :)

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Eu nu am asa ceva Insa iti pot spune experienta surorii mele.

Problema la piercings nu este momentul in care se face, dar ce se intampla dupa. O perioadă buna dupa ce il faci, doare destul de tare la atingere. Nu vei putea dormi pe partea care l-ai facut.

Exista creme speciale cu care trebuie sa te dai si poti incerca ceva medicamente calmante.

Baftă! big grin