| AEN05 a întrebat:

Buna!
Care sunt beneficiile uleiului de ricin daca il aplic la par?

Răspuns Câştigător
| cristina123c a răspuns:

În primul rând, uleiul de ricin te ajută atât să te menții frumoasă, cât și sănătoasă. Extern, uleiul de ricin :

Ajută la creșterea și întărirea părului
Dacă vrei să ai un păr bogat și strălucitor, folosește regulat un masaj cu ulei de ricin la baza scalpului. Poți să amesteci uleiul de ricin cu alte uleiuri vegetale care înfrumusețează podoaba capilară, cum ar fi uleiul de cocos sau uleiul de migdale.

Tratează infecțiile scalpului
Infecțiile fungice sau bacteriene de pe pielea capului pot duce la probleme grave, cum ar fi chelirea parțială sau pe zone, mâncărimile și suprainfecțiile. Uleiul de ricin are proprietăți antibacteriene și antifungice, precum și antivirale, ceea ce îl face un tratament complet pentru podoaba ta capilară.

Închide la culoare părul
Uleiul de ricin era folosit în trecut pentru colorarea părului în nuanțe închise, sau pentru aspectul de nuanțator. Deoarece este foarte hrănitor pentru firul de păr, uleiul de ricin face părul să strălucească și să pară mai închis la culoare din această cauză.

Folosit ca tratament intern, uleiul de ricin te scapă de constipație, ajută în lupta cu bolile reumatoide inflamatorii, eliberează limfa și ajută la drenarea ei în caz de edem, întărește sistemul imunitar, te scapă de migrene, etc.

3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Da si pe sprancene si gene inainte de culcare! Citeste pe internet.insa nu da mult, si a doua zi spala-te bine cu apa calduta. O sa vezi rezultate

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Regenereaza.

| florinflorescu a răspuns:

Buna il fortifica, il regenereaza si il face sa creasca mai repede.