| 123321998896768 a întrebat:

cum sa scap de dependenta de ciocolata?! ajutor! funda!

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin autocontrol trebuie să te stăpânești.
Poți!
Pa, pa.

| AnnePlatt a răspuns:

Incearca sa mananci cat mai multe fructe,legume,iaurturi, daca mananci cat mai sanatos nu o sa mai ai aceasta dependenta. De la ciocolata te ingrasi, deci daca vei tine cont de acest sfat o sa si slabesti.Acum...nu este nici o problema daca mananci un baton de ciocolata intr-o zi, dar nu mai mult...

| MMihai a răspuns:

Faci rost de o rețetă de cremă de ciocolată, din aia care se pune pe tort, dar fără ciocolată de-a gata și mănânci cremă de ciocolată făcută de tine, în loc de ciocolată.
Dar ție îți va fi lene, să îți faci zilnic cremă de ciocolată, și așa mai micșorezi consumul.

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Eu zic sa nu te mai gandesti la dulciuri, sa le eviti cat poti de mult si eu am aceiasi problema... si eu inainte mancam multa ciocolata dar cand am auzit ca ingrasa foarte mult...am zis ca nu mai mananc ciocolata gata. Acum cand aud de ciocolata mii se face greata :-s
Incearca sa mananci altceva... iaurt, un fruct... ceva
poti manca dar nu in exces, nu e sanatoasa
Sper ca te-am ajutat

Răspuns utilizator avertizat
| Comoaracasei a răspuns:

Pai, in fond eu am reusit prin programarea subconstientului meu, repetandu-mi in minte ca nu-mi place ciocolata.
Dar incepe cu ceva simplu. Cum stim, orice incat are si dezvat. Incepe prin reducerea dozei zilnice, apoi, daca te roade tare pofta, incearca sa mananci crema de ciocolata si apoi budinca de ciocolata si incet, incet, treci sa-ti inlocuiesti nevoia de dulce cu fructele.
Iarta-ma ca trebuie sa-l contrazic pe AkyH, dar iaurtul cu fructe este tot nociv, mai ales daca ne gandim din ce si cu ce sunt facute iaurturile si laptele din comert + zaharul continut.
Ideea este ca trebuie sa-ti impui sa mananci fructe cand simti nevoia de cioco... Dar treptat. Cu cat vei face un o trecere mai drastica, cu atat vei reusi mai putin.
Deci, multa cumpatare.

| DianaScorpio a răspuns:

Incearca sa mananci zilnic tot mai putin, pana vei ajunge sa rezisti fara a mai manca deloc. Plus ca e nevoie si de vointa, asa cum s-a zis si mai sus. Incearca sa nu te mai gandesti la ciocolata pe parcursul zilei, sa iti tii mintea ocupata cu alte lucruri.

| BeautifulAngel a răspuns:

Daca vrei sa nu mai mananci multa ciocolata poti sa incerci asa:
1.te poti gandi ca ingrasasi dupaceea o sa arati oribil
2. poti sa mananci doar odata pe saptamana(iti alegi tu o zi)

una dintre cele 2 big grin
Funda?batting eyelashes

| andreea_9905 a răspuns:

Mananca glucozahappy

| andreea_9905 a răspuns:

Dar totul este psihic daca vrei ceva intr-adevar te lasi daca nu nuhappy ia incearca asa mai bine...

| kingRing a răspuns:

Maninca sarat timp de doua sau patru zile si vei vedea ca nu iti mai este pofta de ciocolata...

| Carton a răspuns:

Incearca alt ceva, gen iaurt cu fructe, care este mult mai bun decat o ciocolata lol big grin

| Gabi490 a răspuns:

Salut si eu eram dependent de ciocolata si acum nu mai sunt
in primul rand spune-i mamei sau cine cumpara ciocolata sa cumpere mai putina dupa ce te obisnuiesti cu acea cantitate mai mica de ciocolata sa tot scada pan ajungi la un consum al unui om normal