Întrebare recomandată | crinael a întrebat:

Bună dimineața, am fost ieri la solar și mi-am dat și cu o lotiune, a fost a patra oara când m-am dus, am stat 8 min, acum sunt roșie peste tot in afara de gat și piept și un rosu foarte aprins, poate sa fie gen arsura? Ce pot face? Ajutați-ma și pe mine va rog

7 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Inteleg ca vine vara si vreti sa va bronzati dar s-a dus demult febra asta cu solarul. Solarul e unul dintre cele mai periculoase lucruri pe care le poti face in viata asta. Razele alea uv de la solar sunt nocive, te supui la risc de cancer de piele, riduri si pete pigmentare. Nu vrei tu mai bine sa folosesti autobronzant si sa renunti la solar si la bronzul natural (care e la fel de nociv)? S-au schimbat vremurile, a devenit periculos si sa stai pe plaja vara fara crema de protectie solara. Razele solare de acum sunt mai puternice decat acum cativa ani cand era la moda sa stai sa te prajesti cat era vara de lunga. Nu vrei sa incepi sa folosesti zilnic spf, autobronzant si sa ai o piele tanara si frumoasaz fara riduri si fara pete?

| ioana748 a răspuns:

Posibil ai intrat la un aparat mai puternic.
Este senzatia aceea de insolatie.
Incearca sa hidratezi pielea cu un ulei de corp si sa iei paracetamol daca te doare capul
Poti sa aplici iaurt pe zonele cu probleme.
Maine, poimaine maxim vei fi mai bine.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Dacă nu te ustură/arde, nu este arsură. Aparatul probabil a fost prea puternic, găsești în farmacii cremă de arsuri (dacă te arde) și cremă de roșeață

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă nu te arde sau nu te ustura nu e arsura. Te-ai bronzat in anumite locuri.

| Anee1667 a răspuns:

Bună!
Primul meu sfat ar fi să mergi repede la un dermatolog, undeva trebuie să găsești să te programezi rapid, îi explici situația și cu siguranță vei primi un tratament indiferent că e "arsură" sau nu.
Nu putem să ne dăm seama ce s-a întâmplat și nici tu nu ai spus dacă ai usturimi/mâncărimi/durere. Poate fi un timp de arsură minoră, superficială care trece de la sine cu băi ceva mai reci.
Totuși ar trebui să iei în calcul mai multe lucruri, loțiunea pe care ai folosit-o, eu pățesc adesea să mă înroșesc atunci când pielea nu suportă produsul respectiv, un soi de alergie, dacă e așa în combinație cu temperatura mare a rezultat asta.
Încearcă să nu te expui soarelui o perioadă dacă mergi la medic, sa folosesti comprese cu apa rece și poate o cremă calmantă pentru bebeluși.

| elennaionela14 a răspuns:

Te-ar ajuta un spray de arsuri de la farmacie

| AncaDorina1993 a răspuns:

Lasă mi un mesaj in privat cu Nr telefon. Am eu o crema tare buna. Doar că e cam scumpica. 120 lei. Dar merită.
Este pentru arsuri solare și nu numai. Te va ajuta sa te faci bine.