| Roxanandreea a întrebat:

Buna fetelor, acum cateva zile m-am epilat inghinal cu ceara, acasa, a dost foarte dureros si nu am putut sa epilez tot. Zona era destul de iritata dar nu mi-am dat seama, asa ca am aplicat crema depilatoare... dar la dus cand am incercat sa o indepartez, zona ma ustura extrem de tare astfel ca nu am putut sa spal bine zona de crema. Eram rosie dar m-am gandit ca e o iritatie care va trece in cateva ore. Zona in care am folosit ceara e rosie si foarte uscata, pare arsa, ma gandesc ca poate si ceara a fost prea calda, iar zona in care am pus crema si nu am clatit-o bine arata ca si cum as avea vanatai. Sunt ingrijorata, stiu ca am traumatizat zona si cu ceara si cu crema si nu stiu ce sa fac. Vrea leacuri pentru trecerea "arsurii" URGENT VA ROG

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Inseama ca esti alergica la crema epilatoare si cum zona inghinala si vulvara sunt foarte sensibile, probabil ca te-ai iritat, arazandu-ti pielea.

Poarta numai chilot de bumbac si spala-te local cu ceai de musetel sau de pelin, dupa fiecare urinare, daca este posibil, ca sa se vindece iritatia.
Usturimea poate trece si cu bicarbonat de sodiu, dizolvat in apa calduta (1 lingura de bicarbonat la 4-5 litri de apa calduta) si pui poponetul in lighean pentru 5-10minute.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Betadina si apoi baneocin

| Veronica_Cornelia_Ionita_1968 a răspuns:

Buna! Dacă e arsa amesteca ulei de cocos cu ulei de lavanda