| Pudi2Pantofi a întrebat:

Imi puteti da niste retete pentru balsam natural pentru par?
Dar SIMPLE! Va rog, nu prea multe ingrediente si care sa functioneze!

Răspuns Câştigător
| alexXxa_4040 a răspuns:

Ingrediente:
1 lingurita de ulei pentru bebelusi
1 galbenus
1 ceasca de apa
Mod de preparare si aplicare:
Bate oul, amesteca-l cu uleiul si bate-l din nou. Adauga si apa. Maseaza scalpul cu produsul obtinut. Clateste bine.

Ingrediente:
150 grame de maioneza
1/2 avocado
Mod de preparare si aplicare:
Pune intr-un bol mediu ingredientele si amesteca-le cu mana pana cand compozitia prinde o culoare verde-menta. Aplica pe par, de la radacina pana la varfuri. Acopera capul cu o folie care sa pastreaza caldura si infasoara cu un prosop de baie.
Stai asa 20 de minute. Daca ai parul foarte lung, mai fa o runda de imbalsamare! Injumatateste cantitatea de ingrediente si aplica doar pe varfuri. Acopera cu folie si stai tot 20 de minute. Clateste bine.

Ingrediente:
-un galbenus de ou
-ulei de ricin sau de masline

Amestecă ingredientele până când capătă consistenţa unei maioneze şi aplică produsul pe păr, de la rădăcină. Poţi folosi pentru asta o pensulă specială pentru vopsit sau o periuţă de dinţi, dar îl poţi aplica şi în acelaşi mod în care aplici un şampon sau un balsam obişnuit, masând uşor (cu menţiunea că balsamul obişnuit nu se aplică decât pe vârfuri şi pe lungimea părului, niciodată pe rădăcini).

Ideal e să acoperi părul cu un prosop sau cu o cască de plastic (aşa cum sunt cele pe care le foloseşti pentru a-ţi proteja părul atunci când faci duş), dar nu este neapărat nevoie să faci asta. E important să laşi amestecul să acţioneze timp de minimum 20 de minute şi maximum o oră,

Poti folosi si maioneza, o aplici pe par inainte de spalarea propriu-zisa. Ce ai de facut: intinde si maioneza pe parul tau si lasa sa actioneze 30-40 de minute. Dupa aplicare, inveleste-ti scalpul cu o punga de plastic si un prosop pe deasupra. Apoi, clateste-ti parul cu apa calda si samponeaza-l ca de obicei.

Mai poti sa te clatesti cu otet amestecat cu putina apa.