| Brunetaa a întrebat:

Stie careva tratamente naturiste impotriva caderii parului si impotriva matretii? Fara raspunsuri gen : " Cauta pe Google". Multumesc Anticipat! Dau Funda`:*

3 răspunsuri:
| Gabiii a răspuns:

Pentru par ingredientul minune este OUL, in amestec cu ulei de ricin sau brusture. Cu acest amestec se maseaza radacina parului, dupa care se acopera cu o folie de celofan, iar deasupra cu un prosop.
Dupa aproximativ 40 minute parul se spala in mod obisnuit. Aceasta masca ajuta la cresterea parului, dar si la indesirea acestuia.

5 lingurite de praf de copt in sticla de sampon

Sau uleiul de ricin
http://gabytza-rozz.blogspot.com/2011/07/uleiul-de-ricin-intrebuintari.html

| 19Mary19 a răspuns:

Contra caderii parului sunt o multime de retete, ideea este ca trebuie sa te tii de ele. Poti folosi tinctura de ardei iute care este foarte buna- se gaseste in farmacii naturiste. Cu ea se face masaj al scalpului zilnic dimineata.
Saptamanal folosesti o masca naturala formata din 1 galbenus de ou, 1 sticluta ulei de ricin, 2 lingurite de miere de albine, 1 fiola de vitamina A sau E uleioasa, 2-3 lingurite ulei de masline si 2-3 picaturi de lamaie. Aceasta se lasa sa actioneze cel putin 30 de minute, dupa care se spala parul in mod obisnuit.
O masca mult mai simpla este formata dintr-un galbenus de ou si ulei de masline- aplicata, la fel, inainte cu cel putin 0 jum de ora de spalarea parului.
Aceste tratamente sunt verificate big grin Sunt foarte, foarte bune.

| REbEluTzU a răspuns:

Buna happy.
Cea mai buna sugestie eu zic ca e apa termala daca ai prin preajma (pentru matreata)
Pentru caderea parului nu stiu cum sa te ajut sad.