| XcrisSSx a întrebat:

Sunt clasa a 12 a Științe ale naturii.Pe mai departe pentru ceva sigur vreau sa urmez facultatea de medicina.
Ce mi doresc de mult timp sa fac este sa devin model, fotomodel.Ai mei m au sfătuit sa urmez facultatea de medicina pentru un viitor sigur și după aceea dacă vreau și modeling.
Ce studii sunt necesare pentru a deveni model/fotomodel?
Îmi doresc mult mai mult sa urmez o cariera în modeling

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa stii ca medicina si modelingul nu prea merg impreuna. In timpul liceului (incepand din clasa a zecea) vei fi foarte ocupata sa inveti pentru admiterea la medicina. Apoi, timp de 6 ani vei fi extrem de ocupata cu invatatul, laboratoarele, garzile pe care le necesita facultatea de medicina. Vei termina facultatea de medicina la 24 de ani si inca nu vei avea nimic sigur. Daca vrei sa faci o specialitate, va trebui sa inveti mult pentru rezidentiat si apoi sa muncesti enorm minim 4 ani ca sa ajungi medic specialist.
Modelingul, pe de alta parte, necesita si el foarte multa munca. Nu acelasi gen de munca. Ci va fi nevoie sa mergi la multe castinguri, sa stai in picioare multe multe ore pe zi (si noapte), sa iti schhimbi aspectul fizic in functie de necesitati (culoarea parului, coafura, machiajul). Si, la sfarsitul zilei vei fi foarte obosita. Ca sa faci modeling, trebuie sa te apuci de munca pe la 16 ani, ca la 24 de ani vei fi deja destul de batrana (si destul de consumata de sutele de nopti nedormite in timpul facultatii). Multe fete au impresia ca modelingul nu e munca, dar eu cred ca este o meserie foarte grea si obositoare, in care trebuie sa muncesti multe multe ore. In plus, este plictisitoare, fiindca uneori trebuie sa stai zeci de ore la poze, nefacand practic nimic (ai vazut si tu, cred, ca daca iti face cineva mai mult de 3 poze deja te plictisesti de stat aiurea si uitat la aparat). In acelasi timp, iti obosesti picioarele stand in picioare sau mergand frumos, iar cand ajungi acasa esti stoarsa de oboseala si nu prea mai poti face nimic. La medicina, in primii ani vei fi la facultate de la 8 dimineata la 8 seara si vei mai invata in plus, zilnic, macar 3-4 ore (asta la un minim, ca sa faci fata). Din anul 3, cand se mai imputineaza orele, creste mult cantitatea de notiuni care trebuie invatate si apare necesitatea de a petrece cat mai multe ore in spital (deci esti nevoita sa faci garzi sau voluntariat prin saloane).

| IoanaIonuca a răspuns:

Nu-ti trebuie studii. Mergi la o agentie/un casting si daca esti potrivita pentru a fi model, te selecteaza ei.