| Katoteshika a întrebat:

Sunt fata si am 15 (aproape 16) ani. Nu sunt grasa, nu am burta doar ca la picioare, pulpele, sunt mari si nu stiu cum sa slabesc. Deci, ce exercitii ar trebui sa fac ca sa scap de problema?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Ai tipul de corp numit para, adica dupa cum ai observat ti se depune in partea de jos a corpului. Si ca si oricare alte depuneri, se da jos prin alimentatie sanatoasa si sport. Alimentatia sanatoasa presupune renuntarea la prajeli, dulciuri, snacksuri, produse de patiserie, cartofi, orez, sucuri etc. pentru ca au foarte multi carbohidrati si implicit multe calorii. Inlocuiesti cu carne slaba la gratar sau cuptor (de pui, vita, curcan), peste (ton la conserva in suc propriu sau orice fel de peste la cuptor), iaurturi cu 0% grasime, branzeturi, legume de orice fel, fructe si multa apa sau ceai indulcit cu putina miere.
Iar ca sport, cele mai bune exercitii sunt cele cardio. Doar exercitii pentru picioare in acest caz nu te ajuta sa scazi de grasime, doar tonifiaza, asa ca le poti face in paralel cu exercitiile cardio. Daca scrii pe youtube "cardio exercises" iti vor aparea multe rezultate din care sa alegi ce iti place.
Atunci cand vrei sa scazi din grasime, scazi din tot corpul, nu exista exercitii care sa te scape dintr-o singura parte a corpului.

Bafta multa! happy

2 răspunsuri:
| lex79 a răspuns:

Mergi pe bicicleta

| quilgrtew a răspuns:

Bună, cauta pe internet exerciții pentru picioare în caz ca vrei sa te tonifiezi