| Cuuukii a întrebat:

Sunt o fata de 14 -15ani si vreau sa ma machez.Fiind vara machiajul se ia foarte repede.
Am tenul bronzat, fata ovala, ochi negri'caprui si parul negru.
Am nevoie de niste sfaturi.
Multumesc anticipatkiss

Răspuns Câştigător
| gabitza_6878 a răspuns:

Astia care spun ca nu e normal sa se machieze la 14 ani - daca stie sa se machieze cum trebuie, ca sa nu para "***", poate sa se machieze putin
am avut una in clasa care se machia exact ca o centurista (fond de ten mult mai inchis decat tenul, perle bronzate cu droaia, rimel cu tonele pana reusea sa-si puna genele in cap, luciu de buze roz ca la nebuni )
a reusit sa le invete si pe alte doua asa
din toata scoala ele erau pitzipoancele supreme
vara nu e nevoie de machiaj ( rosul din obraji de la caldura se confunda cu un foarte bun blush )
gandeste-te mai mult la hidratare ( mai ales la buze. da cu balsam ca sa nu se faca exact ca prunele uscate )

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| laviniaerg a răspuns:

Pai avand in vedere ca e vara, renunta la fond de ten si blush. aplica doar creion si daca vrei putina culoare, poti sa incerci ceva cat mai natural si fresh (auriu, maro, portocaliu - astea sa fie cu o tenta spre culoarea pielii tale)winking bafta :*

| larrii a răspuns:

Eu zic ca e de ajuns putin creion. hai na...si putin rimel laughing dar cum e vara am inteles ca e periculos rimelul.mai ales ca e si caldura asta infernala de pe acum. nai nevoie de farduri chestii.oh go on dale naibii. la o petrecere mai merge da asa sa te dai in fiecare zi nu vad sens. parerea mea

| loredana2012 a răspuns:

Nu va mai machiati de la 13-14 ani.La 30 de ani o sa fiti varza

| Missin`you` a răspuns:

Pai sa te machiezi foarte putynwinking cu culori deschise.alb bleu:X mai ales ca ai tenul bronzat. si putyn rimelhappy si esti perfectahappy atentie nu fa exces ca nu o sa araty binewinking

| ServanaAtoni a răspuns:

Eu am 17 ani si nu m-am machiat pana acum.
sincer nu va inteleg.
in loc sa va bucurati de fata pe care o aveti si de varsta, incercati sa fiti mai mature.de ce?
e minunat sa fi copil! o sa aveti destul timp de acum in colo sa va machiati, zeci de ani chiar.
voi nu realizati ca distrugeti frumusete de ten cu prostiile alea?
naturalete=frumusete.
si renuntati la limbajul asta vulgar.
de feminitate ati auzit?

| Cristian_1924 a răspuns:

Nu cred că "sfatul" meu este chiar aşa de ajutor însă, ca băiat mi se pare o mare prostie, mai ales la vârsta care o ai. Eşti copil, ai pielea fină, de ce ai vrea să te machezi?

Plus că ai şi un ten frumos (după descrierea ta).

Probabil multe fete de vârsta ta, cunoştinţe (ca să spun aşa) se machează, dar tu nu trebuie să faci asta, în primul rând gândeşte-te că eşti copil, n-ai nevoie de ele! Ai nevoie de lichide, fructe multe... hehe happy "oldscul" aşa!

Părinţii ce zic de acest gând al tău?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... Sunt Valeria si vreau sa iti dau un mic sfat. Eu am 15 ani si ma machez foarte finut pentru. ca este vara si nu vreau sa par excentrica. (Sunt lesbi)

| dianaBanana a răspuns:

ClauDia. a răspuns:
Nu va mai machiati de la 13-14 ani.La 30 de ani o sa fiti varza frt pe bune, u la 13-14 ani bateai mingea in curtea skolii.nu mi se pare diferenta. e problema ei ke vrea sa fie...nu tin cu nimeni dar mrg eu nu ma machez si am aceeasi varstadar sincer imi place si ma mai dua din cand in cand cu un roz foarte pal si putin ca sa nu ies in evidenta. ceva ce sa nu se observe, ceea ce ti s-ar potrivi si tie mizzpink.