| anonim_4396 a întrebat:

Sunt satena si am incercat sa ma vopsesc blonda, un blond deschis insa nu a iesit numai un saten putin mai deschis. Nu exista alta varianta inafara de decolorare? Nu as vrea cu decolorant ca sa nu ii deteriorez parul.

Răspuns Câştigător
| dianabaumli a răspuns:

Exista o metodă pe care am utilizat-o de nenumărate ori. Te sfătuiesc să folosești această metodă pe propria răspundere...Rețeta este următoare: cu ajutorul unui ciocanel transformă conținutul unei cutii de Vitamina C clasic în praf. Amestecă praful cu mult mult balsam, până când obții o pastă mai fină. Aplică pasta pe șuvițele uscate și acoperă-ți părul cu folie. Așteaptă cel puțin 30 de minute, apoi spală-te pe păr. Repetă tratamentul până cînd nu ajungi la culoarea dorită. Eu așa am trecut de la brunet la blond închis apoi la blond arctic.happy La prima încercare părul tău va avea o nuanță ștearsă fără luciu, de aceea este indicat să ai la îndemâna vopseaua de păr cu care te vei vopsi pentru a obține nuanța dorită. Dacă folosești un balsam de calitate, această soluție nu-ți deteriorează părul. Poți căuta videouri și pe Youtube, eu acolo am găsit metoda aceasta.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Ai putea sa incerci sa il decolorezi natural cu ceaiul de musetel, dar rezultatele se vad in timp, si nu e la fel ca un decolorant, de obicei schimba cu o nuanta, poate maxim 3 culoarea. Dar cred ca vopseaua o sa se decoloreze de la ceai cat de act incat poti sa te vopsesti blonda din nou. Dar sa nu te astepti ca o sa ti-l decoloreze tare.
Eu cu ceai de musetel mi-am deschis cat de cat parul dupa ce l-am vopsit roscat, l-am deschis cat sa imi permita sa il vopsesc blond.
Eu fierbeam un pumn de musetel la 1 l de apa, apoi ma clateam cu el ( dar la ultima clatire, dupa samponare clatire, balsam clatire), apoi imi puneam parul intr-un prosop jumatate de ora. Repetam caltirea cu ceai de musetel cam 1-2 ori pe saptamana, nu mai devreme deoarece si ceaiul de musetel in exces iti arde parul. Eu mi-am deschis parul dupa 3 luni de folosire.