| Biby a întrebat:

Am ochelari de un an dar am inceput sa-i port permanent de acum 2 luni cand am fost la doctor si mi-a zis ca mi-au crescut dioptriile cu 0.20 si acum am 2.20 si a zis ca daca nu scap de ochelari pana la 18 ani trebuie sa imi fac operatie ca sa vad fara ochelarii dar imi este foarte rusine cand o sa ma duc la scoala si o sa ma vada toti colegii cu ochelarii si ca ii port permanent stiti niste site-uri cu care pot sa scap de ochelari? Dar sa fie gratis. Fundita! Promit!

Răspuns Câştigător
| Sunshine_3662 a răspuns:

Buna Bianca! Nu are de ce sa iti fie rusine sa porti ochelari! Si eu potr! Tot de un an de zile. La inceput aveam dioptriile -0. 75 la ambii ochi si purtam ochelarii( mai renuntam la ei in pauze si pe drum). Dupa 6 luni am fost la control si aveam -1. 25. Mi-a spus ca trebuie sa ii port permanent( inclusiv pe drum) si de atunci ii port mereu( chair si cand ma plimb cu rolele, ma joc badminton, merg cu bicicleta sau alerg). I-am purtat toata vara(inclusiv la mare) si nu mi-e rusine. Nu ai motiv sa-ti fie rusine. Iar daca va rade cineva de tine, sa stii ca el/ea e cel care are probleme, nu tu. Stai linistita! Bucura-te de viata! Nu lasa o pereche de ochelari sa iti strice buna dispozitie! Si eu o sa fac operatie, dar mai mult pentru ca insista parintii mei. Eu nu simt nevoia. Nici macar nu simt ochelarii. O noapte am dormit cu ei la ochi, si mereu cand imi schimb hainele uit ca ii port.
As putea sa iti recomand sa porti lentile de contact. Dar de ce? Ce motiv ai avea? Faptul ca porti ochelari e. un avantaj (personale cu ochelari sunt de obicei mai destepte, iar daca nu, macar parlaughing

6 răspunsuri:
| Biby explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

| Abcfunny a răspuns:

Bună!
Eu port din clasa a 2 a ochelari şi sunt a 9 a acum.
Alege-ti o ramă la ochelari frumoasa şi sa îţi stea si binesmug.
Cu siguranţă nu va rade de tine. Ce esti singura din clasă?
Eu cred despre o fată cu ochelari-Că este draguţă
-inteligentă
ps: eu am la ochii -3 straight faceşi e recomandată operaţia la 21 de ani, dar sigur nu îţi va creste dioptria pan` atunci se va opri la 16-17 ani cand incetezi tu să te mai dezvolţi.

Sănătate!

| Sin a răspuns:

Cum sa scapi de ochelari cu niste site-uri?
Nu ai cum.
Poarta-i daca tii la sanatatea ta, o sa ai regrete mari mai tarziu.Scoateti din cap prostiile astea cu rusinea fata de ceilalti.Cine rade de o persoana care poarta ochelari, acea persoana e subdezvoltat mintal, imatur din toate punctele de vedere.

| Scuturici a răspuns:

Buna! Bianca eu port ochelari de cand ma stiu dar ii port permanent si nu e o rusine. Mai sunt si alti copii care tot ma jignesc dar nu-i bag in seama sau le dau peste nas ca le e ciuda! Deci nu ai de ce sa te simti prost daca tii la msanatate (vorba lui Sin)! Asa ca succes cu timpul o sa te obisnuiesti!; D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea pritena, chiar nu stiu. Dar mai bine cauta pe internet pe google si asa poti gasi. fundita? puppy dog eyes

| Raul4825 a răspuns:

Biby, tu vrei sa scapi de ochelari si vrei si gratis. Nu crezi ca vrei cam multe? In viata asta daca vrei ceva cu adevarat trebuie sa oferi ceva in schimb sau sa sacrifici ceva, sa faci compromisuri. Eu te pot ajuta cu un sfat. Si de ce? Fiindca si eu am avut ochelari si probleme cu dioptriile la fel ca tine, dar m-am vindecat fiindca n-am asteptat sa-mi pice din cer si m-am pus sa caut pana am gasit si cand am gasit n-am mai stat pe ganduri. Site-ul prin intermediul caruia m-am vindecat este: http://vedereperfecta.com In mai bine de 3 luni am scapat de ochelari...alta viata am acum!