| marius007 a întrebat:

As vrea sa aflu si eu cum as putea sa invat lectiile de zi de ex la romana la literatura? mai repede? ziceti-mi si voi de ex ne da caracterizarea personajelor, mai multe cum el pot invata asa ca sa le stiu,? Mentionez is in clasa a V//.Dau

1 răspuns:
| Andr33aAndutza a răspuns:

Extrage ce consideri ca este mai important din caracterizarea acelor personaje(esentialul) si scrie-le pe o alta foaie pentru a-ti fi mai usor, apoi citeste cu atentie ce ai scris, de mai multe ori, si astfel vei putea invata cu usurinta. Acelasi lucru fa-l si cu celelalte lectii..nu trebuie sa retii exact cum scrie in caiet/carte, ci doar ce consideri ca este important de stiut si incearca sa "povestesti" lectia cu cuvintele tale. Sper ca ti-am fost de ajutor! Mult succes si spor la invatat! happy