| MissBlack a întrebat:

As vrea sa imi cumpar albastru de metil sa imi fac parul albastru(nu tot parul), si as vrea sa stiu de la cei care au folosit cum sa procedez.Am parul brunet si as vrea sa iasa albastru.Am citit ca trebuie diluat in apa este adevarat? Cel cu cate mai multe sfaturi primeste fundita, ceilalti vot.Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

Prima oară când mi-am făcut şuviţe albastre le-am decolorat la coafor (erau aproape albe) şi tot acolo m-a făcut cu vată îmbibată în albastru de metil nediluat... m-am făcut mult timp cu vată, dar soluţia asta e foarte messy şi murdăreşte tot ce-i în jur. Mai târziu am început să-l amestec în balsam şi să-l aplic cu degetele sau cu o pensulă pentru că îmi era mai uşor aşa. Dacă nu vrei să iasă turquoise (sau verde, cum zic ceilalţi, deşi mie mi se pare că mai e cale luuuuungă până la verde adevărat) pune în amestecul ăla şi câţiva stropi de violet de genţiană. Culoarea o să iasă mai închisă sau mai deschisă, în funcţie de cât albastru pui. Dormi cu el în cap (sau ţine-l măcar 4 ore dacă vrei să dureze) şi apoi clăteşte-l cu apă rece, fără şampon. Dup-aia încearcă să eviţi piscinele pline de clor, statul în soare, şamponul anti mătreaţă etc.

Btw, InfectiousImbecility, TOT părul făcut cu vopsea albastră de vreo 4 săptămâni şi murdăreşte perna la fel de rău, să nu crezi că-i cine ştie ce minune oh go on Singura diferenţă e că durează mai mult.

| Kassandra1408 a răspuns:

Nu iti recomand - char daca te decolorezi, parul iti poate iesi verde. Cauta o vopsea adevarata si buna pe net. Albastrul de metil nu tine decat 2-3 spalari si chiar nu merita sa iti strici parul cu el.

| TheFeeye a răspuns:

Normal ca trebuie sa il diluezi.
Daca pui solutie foarte putina in apa se deschide la cloare, ( eu asa am facut si mi s-a facut parul verde, bine ca eu am parul saten laughing ). Vezi sa iti pui manusi, ca o sa iti asoretzi mainile cu parul.
Ma rog, iei o suvita si o umezesti bine de tot, pui apa intr-un pahar, castron ce vrei tu, pui albastrul de metil, (nu pe tot ), si iei cu o bucata de vata, o pensula etc. pe care o pui in pahar pana se face abastra si o 'tragi' peste suvita de mai multe ori, pana cand vrei tu, o usuci cu feonul, si apoi iei o perie sau ceva si piepteni suvita, sa nu ramana albastru si sa ti se incurce acolo, asta in caz ca vrei doar suvite. Vezi sa te si speli pe cap.
Poti folosii si violet de gentiana, asta ti-l face mov, dar e mai naspa ca se ia mai greu daca ti-a cazut pe piele, pentru ca mai repede se ia de pe par decat de pe mainii, dar se vede frumos mai ales la lumina happy.
SI mai e si solutia de castelani, care ti-l face roz, n-am incercat pentru ca nu imi place rozul dar poti sa incerci.
Totusi, mai bine iti iei nuantator sau sprey de suvite, sau te duci la salon sa ti-le faca, nu costa foarte mult, e mai bine asa decat sa te trezesti cu perna albastra.