| uglyCORPSEbride a întrebat:

As vrea sa imi fac niste masti cu ulei de ricin, galbenus de ou si vitamina A dar nu stiu cum sa procedez.
Imi puteti spune care este cantitatea ingredientelor, consistenta compozitiei, felul in care o folosesc si cat timp trebuie sa o tin in cap? Ah, da: am parul scurt, nu ajunge pana la umeri.

Este adevarat ca accelereaza cresterea parului? De cate ori pe saptamana ar trebui sa o fac? Are si alte efecte asupra parului?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Uleiul de ricin intareste radacina firului de par deci actioneaza doar la radacina, nu are rost sa-ti dai si pe restul parului pentru ca nu are cine stie ce efect.Mai bine fa-ti o masca cu ulei de masline.Iti spun cum fac eu:
Imi dau la radacina cu ulei de ricin si masez usor, apoi pe lungime imi pun o masca formata din 5 linguri de ulei de masline, un galbenus de ou, o banana, o fiola de vitamina A si putin ulei de argan.Eu am parul lung, tu poti sa injumatatesti cantitatile.Masca asta face minuni, dar fiind formata din ingrediente naturale, ii trebuie muuuult timp sa-si faca efectul, e bine sa ti-o pui de seara si sa-ti pui in prosop pe cap, iar dimineata te speli.Ai grija sa samponezi bine pentru ca se inlatura greu.

| Kasia a răspuns:

2 galbenusuri ou
o lingura ulei ricin
o lingura vitamina A

compozitia trebuie sa arate ca o maioneza un pic mai subtirelaughing
se aplica mai ales la radacina, dar si pe lungime pe parul uscat si se maseaza radacina.se pune peste o casca de baie sau o folie/punga si peste un prosop ca sa tina cald.se tine 2-3 ore si apoi te speli pe cap in mod normal.masca se face o data pe saptamana.

| andreyutzha a răspuns:

1 lingura ulei de ricin
1 galbenus de ou
1 lingurita vitamina A
1.Amesteca toate ingredientele intr-un recipient si aplica masca pe parul umed.
2.lasa masca sa actioneze timp de 1-2 ore.
3.Clateste parul si spala-l ca de obicei, cu sampon si balsam.
4.Si da este adevarat iti creste parul mai repede.
5. poti sa iti faci masca odata la 2 saptamani