| Dacian223 a întrebat:

As vrea sa imi recomandati un ceas bun si cu aspect placut, pretul sa fie undeva la 8000 lei, nu vreau un ceas foarte mare (nu imi plac).
Multumesc anticipat happy

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Vorbim despre 8000 lei, adica 1800 de euro, da?
Să nu mă apuc să fac recomandări și apoi să aflu că de fapt ai pus un zero în plus din greșeală :-)

| johnnny123 a răspuns:

Am să-ți recomand o marcă de care nu prea au auzit decât pasionații de orologerie, dar care te asigur că oferă cel mai bun raport preț-calitate:
http://www.nomos-store.com/en/Watches/Model-series/Orion/

Firma Nomos este germană, din locul de naștere al orologeriei germane, Glashütte, Saxonia. În zona mai există încă două companii de ceasuri de lux, A. Lange & Söhne (ceasuri începând de pe la 20.000 euro) și Glashütte Original (ceasuri începând de pe la 6.000 euro).

Asta dacă-ți dorești un ceas discret și extraordinar de bine făcut care să-ți facă plăcere ție, nu un ceas care să-i impresioneze pe cei din jur.

Nomos este una dintre puținele companii (la acest nivel de preț) care-și fac mecanismele in-house, nu le cumpără la kilogram din altă parte cum fac multe companii "cu tradiție".

Dacă vrei o firmă mai ușor de recunoscut, la banii ăștia îți poți lua de exemplu un Longines
http://www.cicala.it/......lle/103202

Deși în ultimii ani compania Longines cheltuiește prea mult cu marketingul și prea puțin cu construcția ceasurilor.

Până la urmă trebuie să decizi dacă vrei un ceas pentru sufletul tău sau vrei un ceas care să semnalizeze faptul că ai avut de dat 2000 de euro. Eu aș merge pe prima variantă :-)

| Dacian223 explică:

Da 1800 euro mersi mult!