| cryss_6160 a întrebat:

Ce pot folosii pentru intarirea unghiilor? Unghile mele se rup foarte repede si se exfoliaza. Poate fi din cauza lipsei de calciu? Ce pot face pentru a scapa de aceasta problema?
Dau funda + voturi!

Răspuns Câştigător
| Stefania33 a răspuns:

Taie o lamaie in jumatate, si baga unghiile in una din jumatati happy. stai 10-20 de min cu ele asa.sau poti face ulei de masline cu zeama de lamaie, mai poti incerca si o lingurita de piper rosu cu 10 linguri de apa si putina crema de maini, tot cam asa sa stai 10-20 de min... daca nu vrei tratamente atunci incearca un intaritor bun pentru unghii happy

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi foarte bine, dacă le-ai da în fiecare seară cu ulei de ricin. Ar trebui să iei şi un supliment de calciu (Ca), Zn (se găseşte la farmacie). Şi mai există un tratament foarte ieftin, dar şi foarte eficient - umpli un vas cu apă călduţă, dezolvi câteva linguri de sare în ea, şi îţi ţii mâinile în apă sărată 20 min - 1 oră. Unghiile tale se vor întări simţitor, vor deveni mai sănătoase şi vor creşte mult mai repede. Există şi nişte lacuri pentru întărirea unghiilor de la diverse firme (dă o căutare pe google!). Iar zeama de lămâie albeşte unghiile îngălbenite (poate vei avea nevoie).
Succes.

| mady07 a răspuns:

Buna si eu am patit tot asa si m-am dus la farmacie si mi-a dat niste pastile pentru calciu si mi-a zis sa storc o lamaie si sa tin degetele acoo 20 de min! Numai metoda asta o stiu daca ti se pare rea te poti duce la farmacie si intrebabi de alt ceva! Funda?

| kalimdor a răspuns:

Poti folosi gel de unghi