| Lili767845 a întrebat:

De la un timp nu mai am incredere in mine deloc. Ma simt inferioara tuturor, simt ca toti sunt mai buni in tot si in toate decat mine, ma simt urata. Nu stiu ce sa fac sa imi treaca starea asta. Un singur baiat mi-a zis ca sunt frumoasa, iar el e cel mai bun prieten al meu.
Eu sunt pitica, am picioarele lungi nici slabe, nici grase, sunt slaba, potrivita, nu am sanii mari, fata e ovala, lunguiata, ochii ii am albastrii, parul saten deschis, lung si foarte des si umflat (groaznic x_x), ochii ii am micuti si buzele rosii si subtiri. Asa cand zic nu pare urat, dar na. in realitate e.
Voi ce imi recomandati, macar ca sa am mai multa incredere in mine, pana si mama a simtit si imi zice mereu ca trebuie sa nu mai fiu asa.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Staaai linistita.Sigur si tu ai 13-15 ani.
E pubertatea, pe toti ne macina lucrurile astea.
Si eu eram la fel, si pot sa spun ca si acum sunt drastic cu aspectul meu fizic.Cineva oricum te va place(ma refer la prieten).Nu iti face falsa impresie ca ramai singura,fara prieteni,sau marginalizata.
Marginalizati de societate sunt altii,handicapatii(chiar daca nu e corect) samd.
Deci calm down.
Daca ti asa mult sa fi cum ti-ai dori, macar incearca. Daca vrei sa ai picioarele un pic mai grase, cauta pe net diverse, exercitii, ce sa mananci.etc.
Sanii? ahm.nu fi si tu complexata de asta, cresc ei odata. ochi albastrii? cine nu ar vrea.Par saten, lung si umflat(aici incearca sampane care sunt exact pentru scaderea volumui"pentru par gras"scrie pe ele parca)o tunosoare in scari!? placa de par etc. ochi micuti? nu-i nimic, esti mai speciala(poate cine stie ai radacini prin Japonia.)buzele? calm down.cineva o sa vrea sa le sarute.Astea sunt sfaturile mele. Take care! >.

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa-ti imbunatatesti stima de tine. Iti recomand sa citesti cartea "Puterea extraordinara a subconstientului tau" de Joseph Murphy
http://www.totulpentrunoi.com/......ui-tau.pdf
Este o carte de psihanaliza foarte pe intelesul tuturor.
Iti garantez ca daca o citesti si aplici ce scrie acolo, viata ta se va schimba in bine cu 180 de grade.
Si o sa ma pomenesti cat o sa traiesti.

Se poate comanda si online. Daca esti interesata scrie-mi pe privat ca sa-ti pot da siturile.

| BlancaFantasma a răspuns:

laughingasa faceam si eu pe la 14 ani.de fapt m`am considerat urata de pe la 12 ani pana pe la 15 laughingtare proasta mai eram.cand ieseam cu niste fete si vedeam ca baietii le baga in seama si la mine nici nu se uita, ma duceam acasa si plangeam, ii ziceam mamei ca sunt urata, si ea saraca nu stia ce sa`mi mai facalaughingdar dupa ce vei creste vei vedea ca cel mai important e sa te simti tu bine in pielea ta, si abia apoi vei realiza cat esti de frumoasa! bucura`te ca nu ai acnee sau alte probleme care sa te impiedice sa ai incredere in tine.noi nu avem ce sa-ti spunem,dacat ca trebuie sa te vezi tu frumoasa, sa crezi tu ca esti FRUMOASA, sa te simti sexy, draguta, minunata si cum mai vrei tu! evita hainele inchise la culoare, mai rau iti strica starea de spirit si te indispun.decat sa te consumi gandindu`te ca esti urata si inferioara altora, mai bine te`ai pune pe invatat, imediat incepe scoala! daca nu iti place parul tau, indreapta`l cu placahappydesi asa il am si eu ca al taubig grin si mie imi place.nu as vrea sa-l am drept si lins, oricum mi`l pot face eu singura cu placa de fiecare data cand doresclaughingiar ochiiiii...ii ai albastrii, ce mai vrei! tu stii cate fete vor sa aiba ochii la fel ca ai tai? nu astepta sa iti spuna cineva ca esti frumoasa, daca tu insati zici ca esti urata.si in plus, lumea e invidioasa, ce crezi ca daca o fata/baiat ti-ar zice ca esti urata, ar inseamna ca ea/el chiar asa crede?! aua...eu cand aveam "problema" asta pe care o ai si tu,nu faceam altceva decat sa fiu nemultumita de mine si sa plang ca`s uratalaughingpana si pe grasele clasei le vedeam mai frumoaselaughingplangeam ca sunt "cracanata", ca am tenul inchis si `mi ziceau fetele(invidioase, apoi mi-am dat eu seama)ca sunt o cioara sau o tiganca, ca am parul prea des si cand il piepten sta ca naiba, ca am nasul mare, etcccclaughing)eram tare proasta!big grin hai nu mai fi prostuta si vino`ti in fire.nu esti deloc urata.eu am avut in clasa fete scunde, grase, urate care aveau iubiti superbi! si eu ma vaietam ca nu se uita nimeni la minelaughingdiferenta : ele aveau incredere in ele si se simteau frumoase, iar baietii simteau acest lucru si le vedeau la fel.

| Kissmeagain a răspuns:

Sa iti spun ceva. Desi pun pariu ca stiai asta...cum te vezi tu, asa te vad si ceilalti. Daca te simti bine in pielea ta, multi isi vor da seama ca esti foarte placuta la infatisare. Conteaza numai ce parere ai despre tine. Incearca o schimbare de look...cumpara-ti niste haine haine noi, tunde-te, fa-ti suvite. Fa o schimbare.
Incearca sa te trezesti cu zambetul pe buze si sa faci tot posibilul sa te simti bine. Si eu am avut problema asta pana in vara. Am facut-o o micuta schimbare de look si am prins foarte mare incredere in mine.
Desi arati oribil, incearca sa spui ca esti frumoasa. Fiindca orice persoana are frumusetea ei si e speciala intr-un fel anume. Asta nu tine de ceilalti, ci de tine insuti.

| Noonee a răspuns:

Fatooo ai ochii albastrii! Fa`te singura frumoasa...fii tu! Fresh! Si intereseaza-te cum sa iti scoti in evidenta si lucrurile frumoase sigur le ai

| Anonimgirltpu a răspuns:

Tine minte ce o sa iti spun acum: "NU exista femeie urata, ci doar femei neingrijite." Deci cu siguranta tu ca fata/femeie nu esti urata. Chiar daca nu te cunosc pot sa iti spun 100% ca esti frumoasa. Sunt multe emisiuni in care vin femei "urate" si zic la fel ca tine ca nu mai au incredere in ele datorita ca sunt urate. In acea emisiune le sunt schimbate doar hainele, parul si machiajul si apoi sunt de o frumusete rara.
Sincer si eu am fost candva ca tine. Ma consiteram urata si nu aveam incredere in mine. Ma regasesc in povestea ta. Dar m-am schimbat si nu fizic. Nu mi-am pus silicoane, nu mi-am marit sau micsorat nimic. Doar mi-am schimbat felul de a ma imbraca, mi-am schimbat freza si am inceput sa ma machiez. Si acum am baieti care stau la coada, care de abia asteapta sa ma despart de iubitul meu si sa fiu singura ca sa aiba o sansa.
Si inca ceva. O femeie poate sa fie super frumoasa, dar daca ea nu are incredere in sine, daca ea crede ca e urata atunci chiar e urata si asta pentru ca sentimentele, ce e in interiorul tau se reflecta in afara. Un om care pare posomorat tot timpul, care are ganduri rele arata bine? NU. Arata urat. Un om care zambeste, are incredere in el si stie ca e frumos atunci parca iti vine sa te apropii de el mai mult decat de un om suparat si amarat tot timpul.
Te pup si bafta:* Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Copii se ezvolta frumos chiar daca sunt uratei cand sunt mici happy sa vezi cum aratam eu cand eram de varsta ta sau pitic ca tine. Important este sa-ti mentii imaginea de sine nepatata si sa stii ca frumusetea se dobandeste in timpp.
Stiu multe persoane care erau frumoase cand erau mici si acum nu si totodata care erau urate si acum arata de iti iau ochii.
Da este normal ca prietenul sa-ti zica ca arati bine, dar pana la urma pentru cine trebuie totusi sa arati bine, nu pentru cei la care tii happy daca ei te vad asa cum esti si lor le convine de tine, tie de ce nu ti-ar convenihappy
Esti cum iti doresti si nu lasa altcineva sau deznadejde sa-ti zica altceva, Parul misto il ai o sa vezi ce fel se formeaza, saniiwinking depinde cum se preteaza pe corp happy, rosii si subtiri buzele inseamna altceva. Acuma nu stiu varsta ta, dar daca doresti sa-ti faci prieteni da-i un click pe destinum@yahoo.com ca id happy sau pur si simplu profita de cei care ii ai. Poti

| Marct a răspuns:

Problema e doar in mintea ta

| nice67 a răspuns:

Schimba-ti atitudinea, din descrierea ta nu esti deloc urata, nu stiu de ce te vezi asa si pentru par cumpara un sampon adecvat care sa stea la locul lui (parul acela nu e urat) happy

| HighParadox a răspuns:

Salut.
Mda, te inteleg; perfect chiar.
Stai linistita, nu esti urata; nu trebuie sa te simti inferioara pentru ca nu esti.
Eu mereu ma consolez cu faptul ca nu-mi pasa pur si simplu ce cred ceilalti si gata. Cine te place, te place cum esti.
Nu merita sa te simti prost din cauza unor persoane neimportante, care nu iti sunt prieteni si care nu sunt alaturi de tine cand ai nevoie de ei. Pentru tine trebuie sa conteze parerea celor dragi, si, si aceea mai putin decat a ta.
Nu-i nevoie sa te simti complexata si sa te descurajezi; nu-i sfarsit de 'drum', capul sus. Increderea in tine nu ti-o castigi 'invingandu-i' pe ceilalti, ci acceptand lucrurile asa cum sunt ele si luptand pentru ca ele sa devina asa cum ti le doresti. Stiu, aspectul fizic nu il prea poti schimba(ceea ce nu e o problema imensa, doar asa, ceva de moment), dar pana la urma nu conteaza chiar atat de mult pe cat iti imaginezi...nu-i lasa pe ceilalti sa te faca sa te simti prost, sa nu te accepti.
Obisnuieste-te cu propria-ti persoana, cu tine insusti; apreciaza-te; meriti, toti meritam.
Numai bine.

| Maria_Anna_1990_kF6E a răspuns:

Si eu ma credeam asa dar am ascultat melodia asta [ Christina Aguilera - Beautiful ] si apoi am avut incredere in mine! Oricum intotdeauna esti frumoasa... Ai ochii albastri! Ii ador; x... Trebuie sa ai incredere in tine! Funda; x?