| Nana13HopeAndSucces a întrebat:

Din decembrie am inc2put sa imi intind parul cu placa, pentru ca nu imi placea. S-a deteriorat putin. Folosesc L'Oreal. Am observat ca uneori, daca il tin mai multa vreme prins, impletit, devine putin mai tare. Ce pot face sa am un par frumos, sanatos, avand in vedere ca nu vreau sa ma tund?

Răspuns Câştigător
| Lariiiiiiii a răspuns:

Hei!

Masca cu miere si galbenus de ou

Amestecati doua lingurite de miere cu un galbenus de ou. Se omogenizeaza bine si se aplica dupa ce parul este proaspat spalat. Se lasa 15 minute si se clateste. Trebuie aplicata doar la radacini si este eficienta si pentru parul gras. Se mai poate adauga si doua lingurite de iaurt.

Masca cu banana si lamaie

O banana se amesteca cu jumatate de cana de miere, o lingurita de ulei de masline si cateva picaturi de suc de lamaie. Se aplica pe parul ud, proaspat spalat si se lasa sa actioneze circa 40 de minute. Se clateste apoi cu apa calduta in care se adauga si putin suc de la o lamaie.

TIPS:

Pentru intarirea firului de par, maseaza scalpul cu ulei de ricin si lasa-l sa actioneze circa 45 de minute. Se aplica doar la radacina.

Ultima clatire se face intotdeauna cu apa rece. Parul va fi mai stralucitor.

Nu te spala cu apa foarte fierbinte.

Inainte sa te usuci cu feonul, sterge-ti cat poti de bine parul cu un prosop care sa inlature excesul de apa. Nu tine niciodata feonul mai mult de 15 secunde in aceeasi zona si la o distanta mai mica de 15 cm.

Uleiul de ricin este recomandat in special atunci cand te confrunti cu o cadere masiva a parului sau cand firul de par este foarte firav si se rupe usor. Masca de par cu ulei de ricin este foarte usor de preparat si rezultatele asteptate nu vor intarzia sa apara! Amesteca o sticluta de ulei de ricin cu un galbenus de ou, o lingura de masline si putina zeama de la o lamaie. Aplica masca pe parul uscat si las-o sa actioneze timp de 60-90 de minute, apoi clateste bine.

Renunta la mastile de par scumpe, care nu au efectele scontate si incearca aceste tratamente naturiste pentru un par deteriorat, ce sunt "faimoase" pentru minunile pe care le fac pentru parul tau!
Fundita?
O zi frumoasa!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa elimini placa de par de tot/apoi fa spalaturi la cap cu frunze de nuc/foloseste cu incredere masca de par facuta de tine din galbenus de ou +ulei masline si vitamina A/stai 3-4 ore cu capul acoperit si apoi te speli normal/reteaza-ti varfurile
Vei vedea imbunatatiri majore.
O zi frumoasa sa aihappy

| KUBY78 a răspuns:

Du-te la un salon de coafura nu costa asa mult

| lalalalala6323 a răspuns:

Nu te mai faci cu placa, te dai cu ulei de ricin si folosesti balsam big grin.

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Pleacă la frizerie și cere niște sfaturi, sunt produse foarte bune acolo. happy