| Zuzi_Zuzy_1988 a întrebat:

Buna, TPU!
Eu am parul foarte lung.Si fac matreata.Am incercat multe sampoane, m-am spalat si cu zeama de urzici.Ce imi puteti recomanda ca sa scap de matreata?

Răspuns Câştigător
| irinuk28 a răspuns:

Bineînțeles că faci mătreață dacă tot schimbi șampoanele;). Folosește unul și bun și ai să vezi că o să scapi de ea.
Eu recomand (din experiența mea),
https://www.google.ro/......ps?/search
Cand te speli pe cap, spală bine scalpul și clătește cu apă din abundență.
Pa, pa!

4 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Head & Shoulders de menta sau Garnier Fructis. Primul e foarte bun pentru ca eu l-am incercat dar sa fie doar de menta. Am mai luat tot de la head & shoulders sampon dar cu altceva in el si mi s-a umplut iarasi capul de matreata. Acum folosesc garnier si este excelent. Daca le-ai incercat si nici unul nu da roade mergi la un dermatolog. Cand termini de te spalat foloseste un prosop si sterge-te bine la radacina. Foloseste si un piaptan des.

| epurasu a răspuns:

Storci suc din lamaie direct pe cap in mai multe puncte masezi si lasi sa actioneze o data pe zi dupa 3 zile te speli sa folosesti sampon - head & shoulders- anti-dandruff shampoo- citrus fresh. Reusita este de 100 %

| under89 a răspuns:

Eu iti recomand Farmec Natural - Sampon Anti-matreata.
Daca vrei sa scapi de matreata trebuie sa folosesti un sampon incolor, deoarece nu irita, spre exemplu cum este acesta sau cele pentru bebelusi.
http://www.farmec.ro/......-302.html_
sau
Syoss - Sampon pentru reparare

Diferente ar fi ca:
- Farmec nu miroase puternic in comparatie cu Syoss
- Durata de ingrasare (2 zile Farmec), dar ai scalpul clean 100%

| alinutza0408 a răspuns:

Am incercat foarte multe tipuri de sampon, insa personal am scapat de matreata cu Clear pentru barbati.Au o alta formula cele barbatesti, sunt mai bune.Acum difera si de la caz la caz.Insa un remediu naturist este otetul de mere.Amesteca otet de mere cu apa(cantitati egale)lasa sa actioneze 5 minute apoi spala cu sampon.Sau cumpara de la farmacie o fiola cu vitamina E si maseaza-ti scalpul-hraneste scalpul si nu il mai lasa sa se deshidrateze formand matreata.