| GGG562852 a întrebat:

Folosesc placa de intins parul cam de 1 an, aproape ziilnic.(stiu ca nu e recomandat, dar am un par foarte rebel). Pana acum foloseam protectie de la syoss, dar incepe sa nu isi mai faca efectul si in plus imi incurca foarte tare firul de par. As dori sa imi recomandati niste produse pentru protectia parului, dar si pentru prelungirea efectului placii.
Pe internet parerile sunt impartite, deci as vrea sa stiu ce produse le-ati testat si functioneaza.
Multumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl chinuiești zilnic cu placa, ce a făcut așa de rău de-l distrugi?
Niciun produs nu asigură protecție firului de păr la ce tratament este supus, căldură excesivă. Se distruge teaca de protecție.
Cel mai bine alege o tunsoare care să nu mai necesite acestă ardere sistematică.
http://www.lyla.ro/tunsori/
Pa, pa.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu e vorba ca spray-ul pentru protectie nu-si mai face efectul...cat vrei sa reziste si parul tau, saracul, daca tu il torturezi zilnic cu placa?
Eu foloseam mai demult unul de la tony & guy care se gasea numai in farmaciile sensiblu, dar acum nu se mai comercializeaza in tara noastra.Era foarte bun, iar acum folosesc si eu de la syoss, nu mi se pare cine stie ce si tie ti se incurca parul pentru ca dai prea mult.
Si eu imi intindeam parul zilnic(am tinut-o asa vreo 2 luni) si apoi am tuns jumate din el.
Tu realizezi ca daca mai continui asa o sa fii nevoita sa te tunzi scurt?
Nici eu nu pot sa traiesc fara placa, dar am hotarat sa nu mai exagerez.
Si produse pentru mentinerea parului drept crede-ma ca nu exista.

| Giulia_Halasz_1989 a răspuns:

Din pacate parul intins cu placa frecvent, nu o duce prea bine. Gandeste-te: apa fierbe la 100 grade, placa are o temperatura de cca 120 grade. Automat se "arde" tot ce e inauntru firului de par si il degradeaza cu tot cu "protectii". Ajungi sa ai parul distrus, aspru, lipsit de stralucire si..sa para ca si un pai. incearca sa o lasi mai moale, si sa folosesti o perie cat de mult, si mai rar placa... Fiind de meserie hairstylist, nu prea stiu sa fie o firma intr-adevar buna sa produca spray cu adevarat bun, toate clientele se plang ca nu prea le folosesc la nimic. mai degraba fa o masca hamemade, sau trateaza parul mereu pana nu il distrugi mai tare happy