| Linda724 a întrebat:

In ultima vreme sunt foarte nefericita...am impresia ca sunt foarte urata. Si chiar sunt.Parul meu este aproape mereu uns, pentru ca ca si daca il spal a 2a zi cand imi prind parul sa merg la scoala (fiindca la scoala nu avem voie cu parul neprins) tot timpul stau 20 25 de min pentru ca nu imi sta bine. Am pielea alba, am pistrui pe obraji si nas, sprancene aiurea dar nu ma pot pensa pentru ca imi sunt foarte subtiri, pe gat am un semn din nastere mare care este oribil, sunt foarte slaba si am picioarele foarte lungi si foarte subtiti ( toata lumea ma batjocoreste pe seama asta si credeti-ma ca deja m-am saturat), am multe semne din nastere pe umeri si picioare iar vara abia ca ma pot hotari sa port pantaloni scurti, iar unghiile mele sunt la fel oribile, pentru ca imi sunt mici si slabe si nu le pot lasa sa creasca ca mi se rup si mi se exfloliaza. Sa nu mai spun de forme, pentru ca nu am forme absolut deloc. Mai niciun baiat nu ma place, ce sa mai zic ca de fapt nici fete multe nu ma plac. Am foarte putini prieteni, pentru ca in clasa toata lumea in afara de o persoana nu ma jigneste, in rest toti imi ranesc sentimentele si ma batjocoresc in fiecare zi. Va rog ajutati-ma! scuzati-ma dar chiar aveam nevoie sa ma descarc. Multumesc oricum!
Ps: nu e nevoie sa mi mai spuneti si voi ca sunt urata, fiindca stiu deja asta si toata lumea stie.

43 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Calomnia si jignirea au fost dezincriminate (nu mai sunt fapte penale). Dar si cand erau, proba veritatii te scutea de orice raspundere. De ex. a acuza un fals psiholog ca e fals psiholog nu era calomnie nici macar pe timpul in care calomnia era infractiune. Plus ca e un mister cum un pseudonim al unui anonim poate fi calomniat.

Atunci cand cineva este acuzat pe drept, cea mai buna aparare nu e atacul, ci sa-si ceara umil scuze.

In ce priveste, de ex., racolarea de clienti pentru oale Zepter, nu are cu prostitutia nici in clin, nici in maneca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Donsavas):

Faptul ca nu m-am adresat tie si totusi ma bruiezi cu comentarii dovedeste ca nu ti-ai luat medicamentele. Mai mult, o data ma iei cu dumneavoastra si apoi cu tu, duce in directie similara. O intrebare, te rog: ce-i ala "frustat"? Fructe de la sat sau ce? Cat despre faptul ca n-am ajuns medic, e o vorba din popor: nu-i treaba magarului de unde beau oile apa!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Stii ce? Te rog mergi si da-ma in judecata si scuteste-ma de comentariile tale, inepte.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu am zis ca as avea de ce te da in judecata. Aia cu scuzele se refera la Donsavas, nu la tine.

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

Crezi ca o greseala de a mea va schimba adevarul? te inseli. Cat de trista sa fie viata ta incat sa ajungi sa-i scrii unui om necunoscut toate astea,sa te bagi cu el in seama? despre ce pastile vorbesti? Ceea ce este in mintea ta nu corespunde cu realitatea. Nu ma cunosti,insa lipsa ta de ocupatie si plictiseala cronica au fost evidente de cand mi-ai scris prima data. Daca te crezi fara greseala,un sfant sau un geniu nerecunoscut de nimeni, nu te mai baga in seama cu ceilalti in discutii, vezi-ti acolo de lumea ta, nu ti-a cerut nimeni sa vorbesti. Eu imi permit sa vorbesc cum vreau, atata timp cat am limita bunului simt de a nu vorbi neintrebat si de a nu deranja.

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Apropo,fii mai atent ca nu tie ti-am adresat remarca aceea legata de subiectul ''medic'', nu te mai agita atat, se vede ca esti pus pe cearta.
Iti recomand tie o chimioterapie!

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Mi te-ai adresat mie cand ai scris ca as ''pisicolog''. Ala care se baga inseamna aiurea ar trebui sa se pastileze, parerea mea, acum na! se pastileaza cine vrea, stii cum e, nu mai poti trata un om involuntar.

| Donsavas a răspuns (pentru Salontanul):

Uite inteligentul unde era! Ce realizari ai? Eu,spre deosebire de tine,ajut oameni asa cum pot. Tu ce faci? Intri pe intrebarile oamenilor,nu le raspunzi pentru a ajuta desi ai cont pe ''toti pentru unu'' si mai apoi imi scrii mie ca sunt pisicolog pentru ca nu prea ma intereseaza cum scriu,de parca stii tu daca eu stiu cu adevarat sa scriu corect sau nu. Aparusi tu,dintr-o data,sa-ti dai cu parerea,vizavi de un singur comentariu al meu. Eu nu te cunosc,nu stiu de unde dracu ai aparut da' inloc sa dai voturi si raspunsuri inutile pe site-ul asta,ai fi putut sa o ajuti pe fata de mai sus care nu este multumita cu corpul ei,insa rautatea te domina,am inteles asta. Da' te apuca de fel? Nu poti sa dormi,in general,de grija altora ca nu au scris cu o litera in plus sau ca scriu cu litera mica de la capat si totusi se cred psihologi? Pai,omule,cum sa-ti spun,tu cred ca doresti sa fi bagat in seama si nu stii cum,iti plac scandalurile in mod special. Aici e ''TPU'' (TOTI pentru UNU), nu ''toti frustratii care nu mai pot de grija altora sa lase comentariul''. Locul tau nu e aici. Cum iti permiti tu sa imi evaluezi comentariul ca fiind eronat? tocmai tu, care inloc sa ajuti, cauti sa critici persoane care nu te cunosc si nici nu te baga in seama? Intrebarea mea e alta: Daca esti asa destept precum vrei sa dovedeti, de ce nu o faci altfel? De ce vrei sa-ti arati 'inteligenta' prin scandaluri? CE TREABA AI TU CU MINE? te bagi tu cu mine in seama apoi imi vorbesti de pastile? Tu ai scris la intrebarea userului Linda724! De ce nu i-ai raspuns la intrebare? Ai venit aici ca sa-mi scrii MIE? AI CEVA CU MINE? NU INTELEG. Apoi,vii si imi spui mie de pastile si alte bazaconii cand frustrarea ta e evidenta. De ce frustrare? pai nu puteai sa iti vezi bine-mersi de treaba fara sa imi pui o eticheta,sa imi evidentiezi greselile? De ce nu faci tu ce fac eu daca esti mai bun? Ajuta tu oamenii si lasa etichetele si remarcile astea ca nu ajuta pe nimeni cu nimic. Vii tu,de unde dracu oi fi aparut,sa-mi spui mie sa iau pastile,n-am mai vazut asa ceva! Repet,daca esti asa o inteligenta supraomeneasca,o tipologie cum nu s-a mai vazut,care nu greseste si stie doar sa critice,pai atunci,mai omule,mai bine vezi-ti acolo de lumea ta si nu intra in astfel de comunitati,locul tau nu e aici,cu siguranta. Intelegeam situatia daca incercai sa ma corectezi cu frumosul,dar in cazul asta, n-ai scuze. miroase a frustrare! sunt convins ca nu puteai dormi pana nu ma corectam eu. Pe langa asta,ce sa zic, acum ca iti raspund in contrariu, nu iti convine, insa cand ti-am zis ca ''ai dreptate ABSOLUTA'' egoul tau si-a primit portia de atentie, nu mi-ai mai scris... Unde te poate duce frustrarea!

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

''un comentariu de-al meu'', sa nu uit sa ma corectez, iti las iar greseli de-ale mele in comentarii si iti cam sclipesc ochii cand le detectezi. Hai sa nu iti mai las nicio satisfactie in a-mi mai scrie, oricum ti-am dat ceea ce voiai(prea multa atentie) si nu cred ca poti duce.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Scuza-ma! Am gresit!

| xxt0much a răspuns:

Foloseste produse cosmetic organice arunca o privire pe situl asta.
https://organik.ro/account/activereferal-8f00bec0e4c673ff47ee894c774e64ec

| Mary9898 a răspuns:

Heiii, stiu ca raspunsul meu nu te va ajuta cu nimic, dar voiam sa stii ca si eu ma aflu in aceeasi situatie ca si tine. Si eu sunt complexata exact de aceleasi lucruri, atat de pistrui, de par, cat si de faptul ca sunt slaba... :/

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

He, he, he, au trecut niste ani. N-am primit nicio scrisoare ca as fi acuzat de calomnie. De fapt, nici macar un e-mail.

Si cine vrea sa stie de ce: Donsavas e un pseudonim pentru un individ anonim. Anonimii nu pot fi calomniati.

Ca asa as putea sa spun la tribunal ca eu sunt Donsavas, am pierdut parola contului si sa cer daune de la TPU.