Întrebare recomandată | WildLatte a întrebat:

Orice parere sau sfat este bine venita, chiar nu stiu ce sa mai fac. Am pielea foarte sensibila si mereu dupa ce ma epilez pe picioare ma irit foarte urat, o iritatie care tine vreo 3-4 zile. Nu este pe piele,e sub piele, sunt niste punctulete mici rosii care apar peste tot si nu arata deloc bine. Am incercat si cu epilatorul, big, benzi cu ceara,crema,dar e mereu la fel, aceeasi iritatie la scurt timp dupa epilare. Ce sa fac? Cu ce sa mai incerc?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Exista creme speciale pentru dupa epilare. Mergi la farmacie si cumpara una.
Si eu ma irit dupa epilarea cu aparatul si e normal. Ai grija la cremele pe care le folosesti. Eu am o crema de corp de la Balea (se gaseste in magazinele DM) si nu imi agraveaza roseata, in schimb cele de la Avon o fac, si ma si ustura.

9 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Este foarte normal sa te iriti, mai ales daca te faci cu bigul. De aceea este indicat sa te dai cu crema hidratanta dupa epilare ( eu ma dau si cu spirt, si apoi cu crema).

| WildLatte explică (pentru LaLaura):

Daca ma dau cu crema dupa epilat ma irit si mai tare, iar asta nu e doar cand ma epilez cu bigul, e si daca ma fac cu epilatorul sau orice altceva. Crema imi agraveaza iritatia, nu o amelioreaza.

| LaLaura a răspuns (pentru WildLatte):

Atunci te-as sfatui sa te duci la un dermatolog, el este in masura sa iti spuna ce poti sa aplici dupa epilare pentru a nu te mai irita asa de tare.

| Addaa1998 a răspuns:

Cel mai bine si sanatos este sa te epilezi cu ceara! Si sa te dai cu crema de galbenele sau cu gel calmant special pentru piele iritata dupa epilare happy

| ღஜღpikapikaღஜღ a răspuns:

Lol?
Nu te mai epila.

| Rodica25 a răspuns:

Te dai cu spirt dupa aceea cu Nivea Creme, e foarte buna.

| KittenLover155 a răspuns:

Du-te la un doctor si vei afla ce este s cu ce se trateaza.

| CyberneticGOD a răspuns:

Incearca TAR, un aftershave pentru barbati, sticluta e rosie, cred ca te ajuta, da-te cu el pe picioare.

| MariaElena1234 a răspuns:

Daca te epilezi cu aparatul, dupa epilare te dai pe zona epilata cu alcool sanitar(spirt). Eventual niste creme speciale sau crema de maini (si eu am pielea sensibila si se intampla la fel).