| DianusIoana a întrebat:

Buna TPU! Precizez ca sunt fata si am 17 ani.Ma confrunt cu transpirație excesivă dar nu in zona palmelor sau a talpilor sau axile asa cum este la multe persoane (acolo nu am nicio problemă), ci efectiv pe brate.Am o igiena stricta, ma spal foarte des si ma dau cu deodorant, insa cum ies afara si este foarte cald si merg putin e ca si cum as fi iesit de la dus, imi luceste pielea de transpiratie.Am întrebat-o pe mama mea daca ea pateste asa insa nu are transpirație ca mine. Ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
| Invictusman a răspuns:

Poate avea bunicata nu trebuie sa aibă neapărat mama ta, sau poate tatăl tău sau bunicul tău avea.
E posibil sa fie cauzata de emoții, anxietate asociala mai redusa care nu prezintă simptome evidente. Dacă nu e urat mirositoare e ok, nu cred ca e hiperhidroza oricum, e posibil ca transpirația ta în alta ordine de idei sa fie produsa de o disfuncție a tiroidei.
"Ce sa fac"?

Sa mergi la un medic dermatolog și endocrinolog, și dacă ai depresie, anxietate, probleme emoționale la psiholog sa te învețe cum sa gestionezi emoțiile în public.
Pe pup și ai grija de tine.